Kuchnia słowacka to kuchnia dość prosta i tania, złożona przede wszystkim z prostych dań chłopskich i góralskich. Podstawowymi jej składnikami są mleko i jego przetwory, warzywa, szczególnie ziemniaki i marchew oraz cebula i kapusta. W mniejszym stopniu stosowane jest w niej mięso, jeśli już, to głównie drób, wieprzowina i baranina. Ze względu na położenie, w słowackiej kuchni można odnaleźć duże wpływy węgierskie, czeskie, polskie i niemieckie.
10. Fazulovica = Zupa fasolowa
Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, bardzo chętnie jada się zupy. Do tych najpopularniejszych można zaliczyć rosół, cebulową, czosnkową, jak również fasolową i kapuśniak. Idealna słowacka fazulovica jest bardzo gęsta. W jej skład tradycyjnie wchodzi drobna fasola, posiekane warzywa i boczek. Wywar najczęściej przygotowywany jest na żeberkach wieprzowych, a całość podbija się śmietaną.
9. Kapustnica = Słowacki kapuśniak
Kolejną popularną słowacką zupą jest kapuśniak, bardzo podobny do naszej podhalańskiej kwaśnicy. Typowa kapustnica zawiera kiszoną kapustę, kiełbasę, ziemniaki, słodką paprykę, a czasami także mięsną wkładkę wieprzową i śmietanę. Na Słowacji, kapustnica uważana jest, za tradycyjne danie bożonarodzeniowe i w takiej odsłonie zawiera dodatkowo suszone śliwki i jabłka.
8. Demikat = Zupa bryndzowa
Ciekawą słowacką zupą jest ta, zawierającą najpopularniejszy słowacki składnik czyli owczy ser – bryndzę. Zupa zawiera również ziemniaki, cebulę, słodką paprykę i śmietanę. Serwowana jako zupa krem, podawane z smażonym bekonem, grzankami lub dodatkowymi gotowanymi ziemniakami.
7. Kačica s červenou kapustou = Pieczona kaczka z kapustą
Z mięsnych dań głównych, najpopularniejszą słowacką potrawą jest kaczka z modrą (czerwoną) kapustą. Podawana najczęściej z ziemniaczanymi naleśnikami (lokse), knedlami lub smażonymi ziemniaczkami. Taki zestaw to słowacki klasyk, serwowany zarówno na niedzielnych obiadach domowych, jak i na oficjalnych kolacjach.
6. Zemiakové lokše = Naleśniki ziemniaczane
W poprzednim daniu, może was zdziwić pewien dodatek. Mowa o lokše, tradycyjnych naleśnikach z ciasta ziemniaczanego. Pieczone są one na patelni, przygotowywane na słono lub słodko. Te na słono są popularnym dodatkiem do kaczki lub gęsi, a te na słodko jada się jako deser z masą makową lub orzechową i czekoladą.
4. Strapacska = Kluski z kapustą
Strapaczka to bardzo proste danie jarskie. Kluski robione są z ziemniaków i mąki, a następnie kładzione na osolony wrzątek. Podawane są najczęściej ze skwarkami i śmietaną lub z kwaśną kapustą (strapačky s kyslou kapustou). Jedno z dań typowego słowackiego zestawu karczmowego (patrz: tytułowe zdjęcie tego posta).
3. Vyprážaný syr = Smażony ser
Najpopularniejszym turystycznie zestawem obiadowo – przekąskowym jest na Słowacji – podobnie jak w Czechach – Vyprážaný syr s hranolkami a tatárskou omáčkou czyli panierowany specjalny gatunek żółtego sera (vyprážaný syr), podawany z frytkami (hranolkami) oraz sosem tatarskim (tatárskou omáčkou).
2. Halušky = Haluszki
Narodowym słowackim daniem są halušky czyli małe ziemniaczane kluseczki, podawane najczęściej w sosie śmietanowo-bryndzowym i skwarkami (bryndzové halušky). Na Słowacji są one podawane praktycznie w każdej restauracji. Istnieją też specjalne bary, w których można zamówić rożnego rodzaju wariacje na temat tych klusek. Można zamówić haluszki szpinakowe (spenátove halušky), z serem i kiełbasą (gazdovské halušky), z kwaśną kapustą i żeberkami (pastierske halušky).
1. Bryndzovie pirohe = Pierogi z bryndzą
W moim osobistym rankingu, świetne bryndzowe haluszki mogą przegrać jedynie z świetnymi pierogami z bryndzą. Pierogi te są przygotowywane, jak typowe pierogi ruskie, ale do farszu dodaje się owczego sera. Serwuje się je z kwaśną śmietaną, okraszone skwarkami. Pierogi te są bardzo popularne na Słowacji, a u nas dostępne na Podhalu.
Jeśli powyższy tekst był ci potrzebny, ponieważ wyjeżdżasz na Słowację to zajrzyj również tutaj. Smacznego ♥