Przejdź do treści

Koszyce – stolica wschodniosłowackiego wina

pattravel_2017_slowacja-kosice-12

Wschodniosłowacki region winny

Jak już wspomniałam w poście Tokajski region winiarski, na Słowacji znajdziecie 6 winnych regionów. Każdy z nich dzieli się na kilka okręgów (oblast), gmin (obec) oraz pojedynczych stanowisk winiarskich (hon). Będąc w Koszycach znajdziecie się w pobliżu winnic Wschodniosłowackiego regionu czyli w obrębie 4 winnych okręgów (89 winnych gmin), takich jak: Moldavsky, Sobranecky, Michalovsky, Kralovskochlmecky. Warto to dobrze wykorzystać!
pattravel_2017_slowacja-kosice-winapattravel_2017_slowacja-kosice-24

 Wina w Koszycach

W samych Koszycach – oprócz dobrej słowackiej (i międzynarodowej) kuchni, w wielu restauracjach możecie spróbować lokalnych win. Szczególnie polecam wam polsko-słowacką restaurację Med Malina, świetną nowoczesną Zore Restauracia i bistro w kolektywie Tabačka Kulturfabrik. Jeśli chcecie spróbować większej ilości win to kierujcie się do winiarni Dva Dve lub Villa Casa. Przy okazji pamiętajcie, aby skosztować koszyckiego białego wina Kaschauer czyli kultowego wina, oznaczonego przez lokalsów jako vino na pitie aj milovanie (wino do picia i do kochania).

pattravel_2017_slowacja-kosice-37pattravel_2017_slowacja-kosice-2

Hobbiton Manufactura Geresi

Gdy będziecie mieli więcej czasu, to koniecznie zawitajcie do zielonego hobbitonu w pobliżu Kralovskego Chlmeca. W wiosce Mały Hores traficie do winnicy, a właściwie hobbitowych domków Pala Geresi, prezesa stowarzyszenia winiarzy Polyhos. Duża szansa, że na dzień dobry, jego żona Katalina, przywita was lokalnym specjałem – gérési béles czyli wytrawnymi plackami z kapustą i białym serem. A później udacie się do jednej z 385 wąskich piwniczek, w której skrywają się winne skarby. Na pewno poczęstują was winami tokajskich szczepów, ale w tym miejscu powinniście zwrócić szczególną uwagę na wina charakteryzujące wschodniosłowacki region. Całodniowa degustacja kosztuje tutaj 25 €, ale za 1,5 godz (16 win) zapłacicie już tylko niecałe 40 zł.

Lokalizacja: Malý Horeš, Hlavná 370/16 (85 km od Koszyc)

pattravel_2017_slowacja-kosice-hobitonpattravel_2017_slowacja-kosice-4pattravel_2017_slowacja-kosice-4-2

Pivnica Orechova

Niewiele dalej warto zatrzymać się na degustację w winnicy Orechova. W tym miejscu spróbujecie na pewno wszystkich wschodniosłowackich win takich jak białe: veltlinske zelene, rizling vlassky (riesling włoski), rizling rynsky (riesling reński), müller-thurgau, chardonnay, burgundske biele oraz czerowne: frankovka modra, svatovavrinecke (St. Laurent) oraz burgundske modre. Orechova może zaproponować wam degustację, jak i objazd  po okolicznych winnicach. Nie spieszcie się, delektujcie się genialnym winem i niebanalną przyrodą.

Lokalizacja: 07251 Orechová 89 (80 km) | Website: pivnicaorechova.sk

pattravel_2017_slowacja-kosice-30 pattravel_2017_slowacja-kosice-32pattravel_2017_slowacja-kosice-31

Myślę, że tyle wystarczy na fajny weekend, ale jeśli będzie wam mało, to niebawem podeślę wam więcej ciekawych miejsc z kulinarnych i winnych szlaków. Do zobaczenia! Dla formalności słowackie wina poznawałam na zaproszenie Kosice Region i Visit Kosice. Dziękuję, było pysznie!

W Koszycach mogę polecić 2 dobre noclegi, Boutique Hotel Bristol zlokalizowany w samym centrum miasta i trochę oddalony, ale za to z wygodnym parkingiem i spa Hotel Bankov Košice.

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.