Skip to content

Koszyce – stolica wschodniosłowackiego wina

pattravel_2017_slowacja-kosice-6pattravel_2017_slowacja-kosice-16pattravel_2017_slowacja-kosice-12

Wschodniosłowacki region winny

Jak już wspomniałam w poście Tokajski region winiarski, na Słowacji znajdziecie 6 winnych regionów. Każdy z nich dzieli się na kilka okręgów (oblast), gmin (obec) oraz pojedynczych stanowisk winiarskich (hon). Będąc w Koszycach znajdziecie się w pobliżu winnic Wschodniosłowackiego regionu czyli w obrębie 4 winnych okręgów (89 winnych gmin), takich jak: Moldavsky, Sobranecky, Michalovsky, Kralovskochlmecky. Warto to dobrze wykorzystać!
pattravel_2017_slowacja-kosice-winapattravel_2017_slowacja-kosice-24

 Wina w Koszycach

W samych Koszycach – oprócz dobrej słowackiej (i międzynarodowej) kuchni, w wielu restauracjach możecie spróbować lokalnych win. Szczególnie polecam wam polsko-słowacką restaurację Med Malina, świetną nowoczesną Zore Restauracia i bistro w kolektywie Tabačka Kulturfabrik. Jeśli chcecie spróbować większej ilości win to kierujcie się do winiarni Dva Dve lub Villa Casa. Przy okazji pamiętajcie, aby skosztować koszyckiego białego wina Kaschauer czyli kultowego wina, oznaczonego przez lokalsów jako vino na pitie aj milovanie (wino do picia i do kochania).

pattravel_2017_slowacja-kosice-37pattravel_2017_slowacja-kosice-21pattravel_2017_slowacja-kosice-2

Hobbiton Manufactura Geresi

Gdy będziecie mieli więcej czasu, to koniecznie zawitajcie do zielonego hobbitonu w pobliżu Kralovskego Chlmeca. W wiosce Mały Hores traficie do winnicy, a właściwie hobbitowych domków Pala Geresi, prezesa stowarzyszenia winiarzy Polyhos. Duża szansa, że na dzień dobry, jego żona Katalina, przywita was lokalnym specjałem – gérési béles czyli wytrawnymi plackami z kapustą i białym serem. A później udacie się do jednej z 385 wąskich piwniczek, w której skrywają się winne skarby. Na pewno poczęstują was winami tokajskich szczepów, ale w tym miejscu powinniście zwrócić szczególną uwagę na wina charakteryzujące wschodniosłowacki region. Całodniowa degustacja kosztuje tutaj 25 €, ale za 1,5 godz (16 win) zapłacicie już tylko niecałe 40 zł.

Lokalizacja: Malý Horeš, Hlavná 370/16 (85 km od Koszyc)

pattravel_2017_slowacja-kosice-hobitonpattravel_2017_slowacja-kosice-8pattravel_2017_slowacja-kosice-4-2pattravel_2017_slowacja-kosice-4

Pivnica Orechova

Niewiele dalej warto zatrzymać się na degustację w winnicy Orechova. W tym miejscu spróbujecie na pewno wszystkich wschodniosłowackich win takich jak białe: veltlinske zelene, rizling vlassky (riesling włoski), rizling rynsky (riesling reński), müller-thurgau, chardonnay, burgundske biele oraz czerowne: frankovka modra, svatovavrinecke (St. Laurent) oraz burgundske modre. Orechova może zaproponować wam degustację, jak i objazd  po okolicznych winnicach. Nie spieszcie się, delektujcie się genialnym winem i niebanalną przyrodą.

Lokalizacja: 07251 Orechová 89 (80 km) | Website: pivnicaorechova.sk

pattravel_2017_slowacja-kosice-30 pattravel_2017_slowacja-kosice-32pattravel_2017_slowacja-kosice-27pattravel_2017_slowacja-kosice-23pattravel_2017_slowacja-kosice-31

Myślę, że tyle wystarczy na fajny weekend, ale jeśli będzie wam mało, to niebawem podeślę wam więcej ciekawych miejsc z kulinarnych i winnych szlaków. Do zobaczenia! Dla formalności słowackie wina poznawałam na zaproszenie Kosice Region i Visit Kosice. Dziękuję, było pysznie!Booking.comBooking.com

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

 • Tak bardzo żałuję, że mi kompletnie nie smakuje wino.Próbowałem wielokrotnie się przekonać, ale za każdym razem czuję gorycz.
  Piękne miejsca. Choć nie mógłbym tam próbować win to chociaż porobiłbym trochę zdjęć bo bardzo klimatyczne są te wnętrza.

  • Na 99% Tokajskie słodkie powinny ci smakować, bo daleko im do goryczki czerwonych wytrawnych win

 • I ja tam byłam, wino piłam 😀 aczkolwiek za te zdjęcia powinnam Cię ukatrupić! a wina faktycznie są mega. Po wizycie w Małych Karpatach byłam bardzo rozentuzjazmowana, a teraz jestem prawdziwą fanką win słowackich. I pewnie tu wrócę jeszcze nie raz.

  • To jest jedno z moich ulubionych zdjęć z tego wyjazdu.

 • Byłem tam w ten sam weekend co Wy, nie udało nam się jednak spotkać, ale, ale… przywiozłem pełno win do Krakowa i już mi się skończyły! Muszę w ten weekend pojechać na SK po nową dostawę! 🙂

  • Moje też już się skończyły, ale akurat dla nas to niezbyt dalekie odległości, więc można organizować stałe dostawy 🙂

 • Tokaj to głównie białe wina, ale czerwone znajdziesz w innych słowackich regionach

 • Pod koniec ubiegłego roku również odwiedziłam regiony Mendozy. Niebawem opisze również tamtejsze degustacje, ale tam akurat było sporo czerwonego wytrwanego wina.

 • fajny wypad:) rozumiem że to podróz studyjna była 🙂 Koszyce nigdy nie zawodzą:)

 • Instabloger

  Ja dopiero wróciłem z Lombardii, ale widzę że jest kolejny pomysł na wyjazd.

  • Polecam!, a przy okazji ja właśnie jestem w Lombardii i piję lokalne Prosecco 🙂

 • Anna Kurtasz

  Win nie piję (innych alkoholi zresztą też nie), ale fotografie mnie zauroczyły 🙂

%d bloggers like this: