Przejdź do treści

10 dań, których warto spróbować we Lwowie

Wypieki mączne, nabiał (tzn. baaardzo tłusty nabiał), kasza gryczana, ziemniaki, kiszonki, sało (słonina), słonecznik pod wieloma postaciami, duużo koperku, pietruszki, cebuli i czosnku. Tak wygląda Ukraina kulinarnie. Jadąc na Ukrainę na pewno rozpoznamy nazwy wielu potraw: kapuśniak, barszcz, gołąbki, pierogi. Podobne nazwy, jednak często składniki i sposób przygotowania są zupełnie inne od tego znanego z domu. Warto sprawdzić samemu. Gdyby np. próbować ukraińskiego barszczu z zawiązanymi oczami można mieć problem z prawidłowym nazwaniem tej potrawy. Poniżej subiektywny przewodnik po lwowskich smakach.

10. Barszcz ukraiński = борщ

Ukraiński klasyk klasyków. Jak większość ukraińskich zup przygotowywany na tłustym mięsnym wywarze z dodatkiem solonego boczku (czyli słynnego sało). Oprócz buraków w barszczu lądują także przecier pomidorowy, pomidory, kapusta, fasola i papryka czerwona. Podawany jest zwykle z chlustem kwaśnej śmietany i koperkiem. Czasem można także do niego dostać pampuszki – czyli ukraińskie drożdżowe bułeczki z czosnkiem i pietruszką. Ciekawostka: Barszcz występuje na Ukrainie także w wersji zielonej, bez buraczków, ale za to z botwinką i szczawiem. → Cena: 20-35 UHA (ok. 3-5 zł).

9. Solanka ukraińska = солянка

Zupa na tłustym wywarze mięsnym, rybnym lub grzybowym, o słonym i kwaskowo – pikantnym smaku. Zakwaszana jest np. wodą z ogórków kiszonych, kwasem chlebowym,  cytryną, oliwkami, kaparami. Popularna także w Rosji i np. na Litwie, Łotwie czy Białorusi.→ Cena: 20-35 UHA (ok. 3-5 zł).

8. Warenyky = вареники

Pozycja obowiązkowa dla każdego pierogofila. Ukraińskie pierogi mogą różnić się wyglądem od polskich ( czasem nie są wycinane z kółka tylko z kwadratów ciasta) ale ich smak na pewno was zachwyci. Występują w różnych wersjach smakowych ( m.in. z mięsem, podrobami, z serem, ziemniakami, grzybami, kaszą, owocami), podawane z omastami lub kwaśną śmietaną. Wszystkie przepyszne.  Oprócz warenyków na Ukrainie możecie także spotkać pierogi, pielmieni (rosyjską odmianę pierogów) czy manty (pierożki typu azjatyckiego gotowane na parze). → Cena: 30 UHA (ok. 4,5 zł).

7. Banosz = Банош

Potrawa kuchni huculskiej, występująca obecnie na terenie Ukrainy i Rumunii. Bardzo prosta potrawa – gotowana na śmietanie mąka kukurydziana, posypana bryndzą, skwarkami. Może być też w wersji z grzybami. → Cena: 20-35 UHA (ok. 3-5 zł)

6. Deruny = деруни

Placki ziemniaczane, przygotowane podobnie jak w polskiej wersji, tyle że bez czosnku. Czasem usmażone placki są dodatkowo zapiekane w glinianych garnkach z dodatkiem śmietany, sosu z sera czy grzybów. Od 1 do 2 mln kalorii.:) → Cena: 20 UHA (ok. 3 zł)

5. Lwowski winegret = Вінегрет

My mamy swoją sałatkę warzywną, która po angielsku występuje pod nazwą russian salad. Ukraińcy także mają swoją russian salad. I mają także sałatkę winegret. Dwa główne składniki to gotowane buraczki i kiszone (lub konserwowe) ogórki. Oprócz nich w sałatce są gotowane ziemniaki, marchewka, cebula i zielony groszek. Całość podbita jest octem (lub woda z ogórków kiszonych) i olejem słonecznikowym. Lwowska wersja sałatki dodatkowo zawiera śledzie, jabłka, marynowane grzybki, fasolę i jajka na twardo. → Cena: 15-20 UHA (ok. 2-3 zł).

4. Naleśniki młynci = Млинці

Klasyczne ukraińskie naleśniki, przygotowywane są na zaczynie drożdżowym. Farsze do młynci – od słodkich po wytrawne. Jeśli zamówicie naleśniki po lwowsku spodziewajcie się nadzienia z mięsa, ziemniaków i cebuli. → Cena: 20 UHA (ok. 3 zł).

3. Kulisz = Куліш

Kozacka wersja kulek mocy;)  Głównym celem tego dania opartego na kaszy było wzmocnienie Kozaków i nadanie im sił do walk. Kulisz to długogotowane proso (czy teraz kasza jaglana) z dodatkiem warzyw, przypraw, słoniny i mięsa. Często proso zastępowane jest przez kaszę gryczaną czy kukurydzianą. Kulisz najlepiej przygotowywać w kociołku nad ogniskiem.  → Cena: 20-35 UHA (ok. 3-5 zł)

2. Syrnyky = Сирник

Ponieważ ukraiński ser – syr jest niekwestionowanym aktorem pierwszoplanowym w ukraińskiej kuchni nie mogło tu zabraknąć dań typowo serowych. Na deser idą w takim razie syrnyky, czyli racuszki serowe z rodzynkami. Podawane ze śmietaną, cukrem lub owocami. → Cena: 15-25 UHA (ok. 2-4 zł)

1. Ukraiński sernik = Сирник

Jeśli macie ochotę na ukraiński sernik pytajcie o zapikankę. W wersji made in Ukraine do sernika dodawana jest semolina, czyli gruboziarnista mąka pszenna. Zapewnia ona ciekawą konsystencję ciasta. Na Ukrainie sernik bywa daniem śniadaniowym. → Cena: 15-25 UHA (ok. 2-4 zł)

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.