Bazując na swoich doświadczeniach przygotowałam zestawienie potraw, które sprawiły mi kiedyś odrobinę przyjemności i które polecam do spróbowania podczas pobytu w Czechach.
(Aktualizacja: czerwiec 2022)
10. Kulajda
Wyświetl ten post na Instagramie
9. Česneková polévka
W Czechach zjecie ciekawy zupny wynalazek, a mianowicie zupę piwną (staročeská pivní polévka), w skład której wchodzi piwo, mleko, mąka i cynamon. Brzmi i smakuje dziwnie, dlatego też pozostańcie raczej przy polskim rozumieniu „zupy piwnej”, a do zjedzenia zamówcie zupę czosnkową lub cebulową.
8. Svíčková na smetaně
Z wołowiną u mnie jest tak, że jadam ją w każdej postaci, dlatego czysto subiektywnie polecam ją zawsze i w każdej kuchni. Tym bardziej ciesze się, że u Czechów istnieje sporo dań wołowych. Na początek klasyka czeska czyli polędwica wołowa w sosie śmietanowym. Głównym składnikiem sosu oprócz śmietany są warzywa korzenne (marchew, seler, pietruszka), zioła oraz cytryna.
7. Hovězí guláš
Kolejna wołowa odsłona, to gulasova polevka. Czeski gulasz jest trochę łagodniejszy od węgierskiego i bardzo często podawany w chlebie lub z knedlikami. Wizualnie i smakowo bardzo przyjemne danie.
6. Ceské hovězí
Wołowina po raz trzeci, ale tym razem w najlepszej możliwej odsłonie. W Czechach dość popularny jest bowiem stek z pieprzem. Danie występujące w wielu kuchniach, ale co wam szkodzi spróbować go również u południowych sąsiadów 😉
5. Medovník
W czeskich kartach menu znajdziecie wyjątkowo dobre ciasto miodowo-orzechowe. Lekkie i przyjemne, mimo że, składniki na to nie wskazują. Cienkie warstwy miodowego ciasta przekładane śmietanowym kremem. Idealne ciasto do kawy.
Wyświetl ten post na Instagramie.
4. Knedliki
Knedliki to Czechy – klasyka i punkt obowiązkowy podczas każdego czeskiego wyjazdu. W idealnym daniu czeskim zawsze w sosie pływają pocięte plastry knedlików ziemniaczanych (bramborove knedlíky) lub bułczanych (houskový knedlíky).
3. Ovocné knedlíky
Szczególnym przypadkiem knedlików są knedliki owocowe, podawane w Czechach jako deser. Możecie spróbować knedlików z truskawkami, śliwkami, borówkami, morelami itd. Podawane – jak u nas – z masłem, cukrem pudrem, ale również serem twarogowym, bitą śmietaną, czekoladą lub cynamonem.
2. Vepřo-knedlo-zelo
Najpopularniejszym klasycznym czeskim daniem mięsnym jest pieczeń wieprzowa (vepro) z ziemniaczanymi knedlami i kapustą (zelo). Tradycyjne danie, podawane zarówno w restauracjach, jak i czeskich domach.
Nr 1 to najpopularniejsze czeskie danie bezmięsne – panierowany i smażony ser (smažený sýr), podawany z frytkami (s hranolkami) oraz sosem tatarskim (tatarskou omáčkou). Do piwa najlepsze!
Jeśli powyższy tekst był ci potrzebny, ponieważ wyjeżdżasz do Pragi to koniecznie sprawdź mój praktyczny wpis o stolicy Czech. Tam znajdziesz namiary na najlepsze restauracje serwujące powyższe dania. O czeskiej kuchni przeczytasz również w moich wpisach o Karlovskim gastrofestivalu i kulinarnej wyprawie na Morawy Wschodnie. Życzę smacznego! Dobrou chuť 🙂