Kuchnia indonezyjska
Wpływy kulinarne: Chiny, Indie, Malezja, Tajlandia
Główne produkty: ryż, mięso (kurczaki, wołowina), ryby i owoce morza, mleko kokosowe, tempeh (sfermentowana soja), owoce (mango, banany), orzechy ziemne, pasta bambu (chili, galangal, kolendra, trawa cytrynowa, migdały, pasta krewetkowa, liście kaffiru), pasta sambali (chili, czosnek, cebulka), sos ketjap manis (sfermentowana soja i orzeszki)
Etykieta: Do jedzenia używa się najczęściej kombinacji łyżki, trzymanej w prawej ręce i widelca w lewej.
TOP 10 – Kuchnia Sasaków
Indonezja to ponad 16 tys wysp, które różnią się zarówno religią, jak i kulturą. Inne są zachowania codzienne, sztuka, ubrania, język (tutaj Bahasa Sasak), jak również potrawy i zwyczaje kulinarne. Poniżej przedstawiam zestawienie 10 najlepszych potraw indonezyjskich, głównie stanowiących kwintesencję smaków Sasaków, ludności wsypy Lombok oraz archipelagu Gili.
10. Cap-cay
Danie wegetariańskie. Gotowane, a następnie smażone w woku drobno posiekane warzywa, które przygotowywane są z niewielką ilością sosu sojowego lub ostrygowego. Podawane ze sfermentowaną soja tempeh oraz sezamem.
9. Urap-Urap
Kolejna potrawa wegetariańska składająca się z gotowanych warzyw. Najczęściej zawiera rośliny kapustne, szpinak, marchew, kiełki fasoli, liści manioku wymieszane z wiórkami kokosowymi i przyprawami. Zwykle służy jako przystawka, ale może być spożywana również jako danie główne wówczas podawana jest z ryżem.
8. Mie Ayam Yamin
Makaron z kurczakiem i grzybami, sosem sojowym, sosem chili oraz specjalnym zestawem przypraw. Podawany z prażoną lub świeżą cebulą oraz z różnego rodzaju zieleniną.
7. Pelecing Ayam
Pelecing to pikantny wodny szpinak, który w tym daniu podawany jest wraz z kurczakiem (ayam). Lepszą odmianą tego dania jest wersja pelecing sapi z wołowiną.
Wyświetl ten post na Instagramie.
6. Indonezyjskie curry
Mięso, ryby lub owoce morza duszone w mleczku kokosowym i paście bumbu, która zawiera galangal, słodką bazylię, liście kaffiru, korzenie tumeriku i przyprawy ketjap manis.
5. Sate
Indonezyjskie grillowane szaszłyki (odpowiednik malezyjskich satay). Najczęściej mięso kurczaka nadziane na bambusowe patyczki, podawane z sosem z orzeszków ziemnych.
4. Mie goreng
W dosłownym tłumaczeniu „smażony makaron”. Cienki makaron smażone w oleju z czosnkiem, cebulą, warzywami, mięsem lub owocami morza. Potrawa sprzedawana zarówno jako streetfood, jak i danie restauracyjne.
3. Nasi goreng
W dosłownym tłumaczeniu „smażony ryż”. W wersji indonezyjskiej podstawowymi składnikami jest ryż, smażony z sosem ketjap manis oraz mięso i warzywa. Dodatkowo do potrawy dodawany bywa pokrojony omlet i kerupuk (chrupki smażony makaron) oraz chipsy krewetkowe.
Wyświetl ten post na Instagramie.
2. Sayur Lodeh
Gęsta warzywna zupa gotowana na mleczku kokosowym. W zależności od wyspy, w składzie można spotkać jackfruty, bakłażany, fasole, tempeh i oczywiście sporą ilość kokosa.
1. Barramundi
Na wyspach znajdziecie różne grillowane ryby i owoce morza. W zależności od upodobań można zjeść genialne oceaniczne dania przyprawione indonezyjskimi pastami i mlekiem kokosowym. Moim nr 1 jest grillowana ryba barramundi. Drapieżna ryba dwuśrodowiskowa (przebywa w wodzie słonej i słodkiej), z przepysznym delikatnym mięsem i z małą ilością ości. W Europie drogi rarytas, często – pomimo wysokiej ceny – źle przyrządzony, w Indonezji dość tani i przepyszny.