Przejdź do treści

Podróż kulinarna po Morawach Wschodnich

Powodów do odwiedzenia czeskiego regionu Valašsko (Morawska Wołoszczyzna) jest wiele. Lasy, góry, rekreacja letnia (rowery, piesze szlaki) i zimowa (wyciągi i skocznie narciarskie). Ponadto – co dla mnie najistotniejsze – Morawy oferują 10 dobrze przygotowanych szlaków winiarskich, a ostatnio z lokalnej inicjatywy, w okolicy Roznova pod Radhostem, uruchomiono specjalny kulinarny program zwiedzania i degustowania lokalnych produktów.

Szczyt Solan (861 m n.p.m.). W budynku z dzwonnicą mieści się galeria sztuki i informacja turystyczna
Malownicze Valassko obejmuje cześć Beskidów, Vsetinske Beskydy, Solan i grzbiety Javorników
Wieża (32 m) architekta Dusana Jurkovica na górze Karuv kopec. Zbudowana w całości ręcznie z użyciem starych metod stolarsko-ciesielskich

Valassky GastroTrip

Valassky gastrotrip to inicjatywa morawskich wytwórców, mająca na celu prezentację lokalnej kuchni. W ramach tripu można spróbować wołoskiej śliwowicy, kultowego czeskiego piwa i wina, przetworów z koziego mleka, lokalnych wędlin, tradycyjnych kołaczy, ręcznie robionych pralinek, ale również cieszyć się smakiem czeskiego obiadu w ekskluzywnej odsłonie restauracji Alberta Málka. Opcjonalnie można zorganizować również naukę jazdy konnej, spa w piwnych łaźniach, czy zwiedzanie wołoskich skansenów i parków krajobrazowych.

Skansen Valašské muzeum v přírodě skladający się z Drewnianego miasteczka, Doliny Młyńskiej i Wołoskiej wioski. Działa od 1925 r.
Kozia farma Zerlina
W Czechach dobry humor gwarantowany 😉
Wołoskie kołacze (frgale) w Cyrilovo pekařství z Valašské Meziříčí
Restauracja Albert Malka w piwnicach browaru z 1712 roku
Degustacja piw z lokalnego Browaru Roznov
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Podróże Kulinarne / PatTravel (@podrozekulinarne)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Podróże Kulinarne / PatTravel (@podrozekulinarne)

Wyjazd może organizować kompleksowo z transportem i noclegiem przez Valassky Gastrotrip, możecie również zorganizować swój własny trip i kontaktować się z poszczególnymi wytwórcami (Ranczo Buciska, Browar Roznovsky, Piekarnia Cyrilovo, Muzeum rzeźnictwa, Manufaktura czekolady Málková, Gospodarstwo Zerlina). Jeśli chcecie skorzystać z kąpieli i/lub spa w piwnych łaźniach to koniecznie zarezerwujcie sobie termin z dużym wyprzedzeniem – reditel@roznovskepivnilazne.cz / tel. (+420) 774 430 000. Podobnie rezerwacja będzie niezbędna, aby zjeść obiad w Restauracji Albert Málek.

Jeśli do Czech chcecie wybrać się transportem publicznym, to podpowiadam, że istnieją połączenia kolejowe z Polski i waszą stacją docelową powinna być miejscowość Hranice na Morave. Jest to ok. 30 km od Międzyrzecza Wołoskiego (Valašské Meziříčí) i 45 km od Rožnov pod Radhoštěm.

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.