Włoskie makarony
W dzisiejszym wpisie kontynuujemy wątek włoski, zapoczątkowany w tekście Włochy-przepyszny kraj makaroniarzy. Jak już tam wspomniałam, makarony są przez Włochów łączone z różnymi wytrawnymi sosami. Wybór odpowiedniego sosu do makaronu opiera się przede wszystkim na regionalnej tradycji, ale również wynika z cech danego makaronu, takich jak: wielkość, powierzchnia i przyczepność. Te, których powierzchnia jest nieco karbowana pochłaniają dużo więcej sosu niż te o gładkiej powierzchni, dlatego doskonale łączą się z gęstymi sosami. Małe elementy idealnie komponują się z lekkimi sosami o gładkiej konsystencji. Natomiast te o kształtach wyraźnie zaznaczających się wgłębieniami są idealne do faszerowania.
10. Casarecce
Makaron pochodzący z Sycylii. Jego wyjątkowy kształt, to wariant arabskiej odmiany makaronu busiata, otrzymywanego z części łodygi rośliny bus, używanej do owijania kawałków ciasta. Casarecce to makaron charakterystycznie zwinięty i zagięty ku górze na kształt rynienki, której zadaniem jest zatrzymanie jak największej ilości sosu.
9. Bucatini
Makaron popularny na Sycylii i w Rzymie. Swoją nazwę zawdzięcza przechodzącej przez jego środek niewielkiej dziurce (po wlosku buco). Na pierwszy rzut oka przypomina spaghetti, jest jednak od niego znacznie grubszy. Do tego typu makaronu najlepiej pasują gęste sosy, zwłaszcza zawierające mięso. Głównym przepisem na danie z tym makaronem jest Bucatini all’Amatriciana czyli makaron z sosem pomidorowym z dużymi kawałkami boczku (pancetty) i sera pecorino. Podaje się go również z jajkami, serami, anchois czy sardynkami.
8. Cannelloni
Szeroki włoski makaron wyglądem przypominający rurki. Dzięki dużej przestrzeni wewnątrz pasty, jest doskonały do nadziewania i zapiekania. W Włoszech najczęściej bywa wypełniany mięsem mielonym, sosem pomidorowym oraz beszamelowym, a całość posypywana jest startym serem. Idealna baza do makaronowych zapiekanek.
7. Farfalle
Makaron Farfalle powstaje z ciasta wycinanego w zaciśnięte pośrodku kwadraciki tworzące kształt motylka. W Polsce czasami funkcjonuje też pod nazwą kokardki. Ma delikatną powierzchnię, która podczas degustacji pozwala odkryć różnicę między twardszym środkiem i mniej twardymi brzegami. Pasta farfalle szczególnie dobrze prezentuje się z lekkimi dodatkami na bazie warzyw.
6. Lasagne
Pasta, której kształt i wielkość zdecydowanie odróżniają ją od reszty makaronów. Jest to prostokątny i cienki płat ciasta makaronowego, który jest przekładany różnymi sosami i zapiekany. Makaron może być zarówno ugotowany, jak i suszony, układany warstwami wraz z sosem beszamelowym, pomidorowym z mięsem oraz serem i zapiekany.
5. Fusilli
Nazwa makaronu pochodzi od włoskiego słowa fuso tłumaczonego jako wrzeciono. Niektórzy Włosi nazywają tę pastę rotini – a w Polsce świderki – odnosząc się do jego skręconego kształtu. To dzięki niemu właśnie pasuje do różnych dań, tak do lekkich, jak również do ciężkich, mięsnych sosów. W Polsce bardzo chętnie dodawany jest do zup.
4. Penne
Jeden z najbardziej znanych i popularnych makaronów w kształcie skośnej rurki, pochodzący z regionu Kampanii w południowej części Włoch. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa pen (l.mn. penne) oznaczającego pióro i nawiązującego do typowego skośnego kształtu stalówki. Penne może być zarówno gładkie, jak i karbowane, mające zastosowanie w wielu potrawach od zapiekanek zaczynając, na zupach kończąc. Prążkowane penne świetnie komponuje się z sosami, które wypełniają równomiernie wydrążone środki makaronu. Rurki penne można również zapiekać, dodawać na zimno do sałatek z makaronu, dodawać do zup lub gulaszu.
3. Pappardelle
Pappardelle pochodzi zapewne ze środkowo-północnych Włoch i jest najszerszym z makaronów jajecznych. Używa się go szczególnie w kuchni toskańskiej w bardzo wielu połączeniach warzywnych i mięsnych. Nazwa pochodzi od dialektalnej, toskańskiej formy czasownika pappare, co oznacza jedzenie ze smakiem. Jest idealny do wiejskich dań i gęstych sosów na bazie dziczyzny.
2. Tagliatelle
Jeden z moich ulubionych włoskich makaronów, używany do różnego rodzaju dań i łączony z wieloma rodzajami sosów. Jest kilka typów tagliatelle – różnią się grubością i rozmiarem. Na przykład tagliolini zamiast być płaskie, jest cylindryczne. Bavette nadal jest płaskie, ale cieńsze, zaś bavettine jest jeszcze cieńsze od bavette. Pierwszy raz tagliatelle zostało użyte w regionie Emilia Romania, w okolicach Bolonii. Właśnie z tego regionu wywodzi się najpopularniejsza makaronowa potrawa Tagliatelle al ragù (u nas przekształcone w spaghetti bolognese) czyli pasta z czerwonym sosem z pomidorów, mięsa mielonego, warzyw i czerwonego wina.
Wyświetl ten post na Instagramie.
1. Spaghetti
Nr 1 nie mógł być inny. Spaghetti to makaron kultowy, znany na całym świecie. Pochodzi z Neapolu. Autorem nazwy jest Antonio Viviani, który nazwał go tak w 1842 r. ponieważ makaron swoim wyglądem przypominał sznureczki (wł. spago). Początkowo miał długość 50 cm, z czasem jednak, z uwagi na wygodę pakowania, został skrócony do 25 cm. Dzięki tradycyjnej grubości, uważanej za idealną wśród długich makaronów, wspaniale nadaje się do wielu dań i przepisów zarówno mięsnych, jak i warzywnych.
Przedstawione makarony nie są jedynymi, jakie możecie spotkać we włoskim menu, ale na pewno są najpopularniejszymi w Polsce. Spośród wszystkich wymienionych moim ulubionym jest tagiatelle w warzywno-serowych odsłonach. Uwielbiam grzybowe tagliatelle ai funghi i pomidorowe tagliatelle alla sorrentina z mozzarellą. A Wy jakie makarony lubicie? Macie jakieś ciekawe przepisy na pasty? Zostawcie je koniecznie w komentarzach.
Buon Appetito! Smacznego ♥