Imperium Angkoru
Kompleks Angkor tworzą archeologiczne zespoły miejskie, świątynie, tereny leśne, zbiorniki wodne. Całość, zajmująca obszar ok. 400 km², położona jest kilka kilometrów od Siem Reap. Imperium istniało w latach 802-1432 i było wówczas jedną z największych aglomeracji na świecie. Szacuje się, że Angkor zamieszkiwało około miliona mieszkańców. Na skutek najazdu Tajów, w XV miasto zostało całkowicie wyludnione, a stolica przeniesiona do Phnom Penh. Na kilkaset lat zapomniano o opuszczonym imperium, aż do 1860 r kiedy to przypadkiem, w środku dżungli, zostały odnalezione ruiny świątyń. Od tego czasu trwają prace archeologiczne, mające na celu odkrycie kolejnych khmerskie budowli. W 1992 roku kompleks Angkor wpisany został na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Angkor Wat = „Święte Miasto”
Angkor Wat to największa świątynia kompleksu, która zajmuje teren ponad 2 km². Świątynia została zbudowana za panowania Surjawarmana II, ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu. Dżajawarman VII przekształcił kompleks na świątynię buddyjską. Po jego śmierci znów przywrócono hinduizm niszcząc lub zamurowując wszystko, co buddyjskie. Obecnie to sanktuarium, ponownie uważane jest za święte miejsce buddyjskich mnichów. Angkor Wat składa się z m.in. z trzech kamiennych tarasów, ogrodów oraz z centralnego sanktuarium. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest zespół trzech khmerskich wież przypominających pąki lotosu, z których największa wznosi się na wysokość 65,5 m. Całą budowlę otacza ogromna fosa, która ma kształt prostokąta o wymiarach 1500 na 1300 m.
Angkor Thom = „Wielkie Miasto”
Angkor Thom był ostatnią stolicą państwa Khmerów, powstał w XII wieku za panowania Dżajawarmana VII. Miasto ogrodzone jest kamiennym murem z pięcioma wieżami – bramami wjazdowymi. Przed linią murów ciągnie się szeroka fosa, przez którą prowadzą do miasta masywne groble. Są one z każdej strony otoczone przez 54 posągi bóstw wojowników. Nad każdą bramą osadzone są gigantyczne głowy Buddy. Teren miasta obejmuje ok. 9 km², a w jego obrębie najciekawsze są stroma budowla Baphuon, Taras Słoni, Taras Trędowatego Króla oraz świątynia Bayon.
Bayon
Świątynia buddyjska, zbudowana przez króla Dżajawarmana VII, znajdująca się w centrum miasta Angkor Thom. Świątynia składa się z 54 wież, z ktorych każda ozdobiona jest 4 twarzami Buddy Awalokiteśwary.
Ta Prohm
Świątynia buddyzmu mahajana założona przez króla Dżajawarmana VII. Ruiny Ta Prohm są doskonale rozpoznawalne na świecie, ponieważ w tym miejscu nakręcono kilka scen filmów Indiana Jones i Lara Croft: Tomb Raider.
Banteay Srei = „Cytadela kobiet”
Banteay Srei jest jednym z najmniejszych i jednocześnie najlepiej zachowanych obiektów w Angkor. Budowla została wzniesiona na ruinach buddyjskiej świątyni, a później przekształcona w hinduistyczną perełkę. Do budowy wykorzystano różowy piaskowiec, ściany świątyni bogato ozdobiono ornamentyką z motywami roślinnymi i scenami z Ramajany.
Preah Khan = „Szczęśliwe Zwycięskie Miasto”
Preah Khan to ruiny miasta w którym znajduje się zarówno świątynia, jak i ośrodek naukowy sztuki lekarskiej królestwa. Miasto jest w zarysie prostokątem, w środku którego znajduje się świątynia. Mury są zwieńczone płytami z piaskowca ozdobionymi płaskorzeźbami medytującego Buddy.
PRAKTYCZNIE
Trasa: Najpopularniejszym sposobem zwiedzania kompleksu są trasy (pętle): small circuit (1 dzień) lub grand circuit (2 dni).
Przy 3 dniowym zwiedzaniu przewodnicy sugerują opcję grand circuit rozszerzoną o objazd odległych świątyń. W planach zwiedzania warto uwzględnić wschód i/lub zachód słońca nad Angkor Wat. Patrz szczegóły trasy → mapa zwiedzania → opis zwiedzanych obiektów
Nocleg: Bou Savy Guesthouse – cen nie pamiętam, ale miejsce polecam!
Dojazd: Z Siem Reap (~11 km) do kompleksu Angkoru można dojechać rowerem (2$/dzień), motorikszą (12$/dzień) lub samochodem (>25 $).
Sugeruję wybór motorikszy, bo zwiedzanie ruin jest baaaardzo wyczerpujące i trwa minimum kilka godzin. Odradzam też zwiedzanie kompleksu na piechotę, ponieważ odległości między poszczególnymi budowlami są wyjątkowo duże, a temperatury wysokie.
Wstęp: 20 $ (1 dzień) / 40$ (3 dni) / 60$ (7 dni)
Koszt całkowity 3,5 dniowego zwiedzania (bez noclegu) = 58 $/1 os. (225 zł).