Przejdź do treści

Z widokiem na Kazbek

Kazbegi = Stepancminda

Stepancminda to miasteczko położone na wysokości 1 750 m n.p.m. u podnóża Kazbeku w paśmie bocznym Wielkiego Kaukazu. Miejscowość znana jest też jako Kazbegi. Oficjalnie obowiązującą nazwą jest ta pierwsza, odwołująca się do lokalnej legendy o św. Stefanie, ale w użyciu częściej spotkacie tą drugą. Pamiętajcie, że marszrutki jadą do Kazbegi, a nie do Stepantsminda. Jak to najczęściej bywa, nazwa miejscowości ulegała zmianie pod wpływem zawirowań politycznych. Pierwsza była nazwa Stepantsminda, później wpływy rosyjskie wymusiły zmianę. W 1925 roku władze sowieckie oficjalnie nazwały miasto na cześć Gabriela Czopikaszwilego Kazbegi, oficera który przysłużył się Armii Rosyjskiej tłumiąc gruzińskie powstanie. Nazwa ta przetrwała do współczesnych czasów, aż do konfliktu zbrojnego z wojskami separatystycznej Osetii Południowej, Abchazji i Rosji.

PatTravel_2015Kazbek001-10pattravel_2015kazbek2

Cminda Sameba

Kazbegi jako miasto nie jest zbyt ciekawe, a wszyscy turyści przyjeżdżają tutaj w jednym celu. Poważniejsi wyczynowcy podejmują próby trekkingowe zdobycia Kazbeku, mniej zaprawieni w górskich bojach zatrzymują się na morenie lodowca Gergeti (Ordzweri), a leniwi turyści (tacy jak ja) wchodzą (lub wjeżdżają) na trawiaste wzgórze na wysokości 2 170 m.n.p.m., gdzie znajduje się niewielki średniowieczny Kościół Świętej Trójcy (Cminda Sameba). Wzgórze jest prawie na wysokości najwyższego szczytu w Polsce, więc wydaje mi się, że wstydu nie ma.
PatTravel_2015Kazbek001-18PatTravel_2015Kazbek001-2

KAZBEK, a w zasadzie Mkinwarcweri

Z Cminda Sameba rozpościera się m.in. widok na zieloną dolinę Tereka i masyw Kuru (4071 m n.p.m.). Krajobraz kaukaskiej okolicy jest fantastyczny i mieliśmy sporo szczęścia, że oprócz zielonych wzgórz, zobaczyliśmy również cały purpurowo barwiony lodowy szczyt Kazbeku. Kazbek, a właściwie po gruzińsku Mkinwarcweri (= Lodowy szczyt) to jeden z trzech najwyższych szczytów Kaukazu o wysokości 5 033 m n.p.m. Leży on w Paśmie Bocznym Wielkiego Kaukazu, podobnie jak Elbrus (5642 m n.p.m.). Jest drzemiącym wulkanem, ale ostatnie erupcje miały miejsce około 6 tys. lat temu. Z jego zboczy spływają liczne lodowce, takie jak  lodowiec Gergeti przez który prowadzi droga na szczyt.

PatTravel_2015Kazbek001-16PatTravel_2015Kazbek001-19aPatTravel_2015Kazbek001-21 PatTravel_2015Kazbek001-12pattravel_kazbekPatTravel_2015Kazbek001-8aa
Praktycznie – do Kazbegi można dojechać wygodną, klimatyzowana taksówką, ale można też jak lokalsi przejechać ten odcinek marszrutką. Busy odjeżdżają regularnie z dworca Didube, odcinek ~160 km pokonują w około 3 godz. Koszt przejazdu to 10 GEL (16 zł) w 1 stronę. Z miasteczka Kazbegi do kościółka Cminda Sameba można dojechać terenowymi taksówkami, wynajem takiej taksówki to koszt ok. 25 GEL.

Źródło: 1. wikivoyage.org/Stepantsminda,, 2. Gruzja. Pascal 2015

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.