W Dzień Kolumba (Día de la Hispanidad) w krakowskiej Strefie na Dolnych Młynów, uczestniczyłam w degustacji win Albariño z hiszpańskiego regionu Rías Baixas. Degustację prowadził ambasador hiszpańskich win Julio César Sobrino – członek Hiszpańskiego Związku Degustatorów Wina (Unión Española de Catadores) i Madryckiego Stowarzyszenia Sommelierów (Asociación Madrileña de Sumilleres). Event zorganizowały Bożena Dragosz, Tatiana Mucha, Basia Lejkowska.

Wina z Rias Baixas
Rías Baixas (czyt. rias bajszas) to apelacja w hiszpańskim rejonie Galicja, zlokalizowanym w pobliżu północnej granicy z Portugalią. Ten hiszpański region znajduje się pod wpływem kapryśnego atlantyckiego klimatu. Ilość opadów potrafi dochodzić tam do 2 tys. mm rocznie, przy jednoczesnych dużych wahaniach temperatur – latem do 30°C, a zimą ok. 0°C. Jak wiadomo, takie warunki są idealne do rozwoju pleśni i innych grzybów, dlatego też na tym terenie znalazły zastosowanie uprawy na specjalnych pergolach. Krzewy są rozstawione w dużych odległościach od siebie, winorośl pnie się na wysokość prawie dwóch metrów po drutach wspartych o granitowe słupki, aby ostatecznie stworzyć zielony dach z liści. Spośród wszystkich tego typ nasadzeń w Rias Baixas, niemal 95% stanowi biały szczep albarino.
Degustacja hiszpańskich win Albariño
Na hiszpańskiej degustacji miałam przyjemność smakować wina szczepu albariño, powstałych w wyniku różnych technik winifikacji. Większość z zaprezentowanych etykiet reprezentowała rześkie, owocowe (jabłko, melon, grejfrut, brzoskiwnia) wysoko kwasowe wina pochodzące ze zbiorów 2016. Pojawiły się też dwie starsze butelki, i z tych szczególnie ciekawym przypadkiem było Vinas e Adegas Galegas Vigadares 2013 – kupaż albarino to 85% z treixadura (15%), loureira i caino. Wino dojrzewające 6 miesięcy na osadzie z drożdży, z 2 tyg. okresem battonagu (mieszania nad osadem). Wino jabłkowo-miodowe z wyczuwalnymi nutami ziół i kwiatu lipy, z mniejszą kwasowością niż wina z wcześniejszych kieliszków. Obok tego najlepszego, chętnie w swojej domowej piwniczce znalazłabym również Bodegas Vina Cartin 2016 i Gomez y Rial Alargo 2016.









Degustowałam na zaproszenie organizatorów i dzięki uprzejmości hiszpanskiewina.pl