Przejdź do treści

Tylko we Lwowie – przewodnik po kawiarniach

Aktualizacja: kwiecień 2019 (po 5 wizycie we Lwowie)

Historia kawy po lwowsku sięga XVIII wieku i związana jest austriackimi inwestorami, którzy otwierali na wschodzi wiedeńskie odpowiedniki swoich lokali. Za ich sprawą, w mieście powstawało wiele kawiarni i cukierni, w których bogaci mieszkańcy miasta mogli zaznać luksusu czarnego trunku.

Stopniowo moda na czarny napój zataczała coraz szersze kręgi, aż finalnie objęła wszystkie warstwy społeczne. Lwów opanowała moda na kawiarniane życie, w którym przy kawie (także wzmacnianej alkoholem) i ciastkach, zapadały najistotniejsze decyzje polityczne i biznesowe. W kawiarniach organizowano wystawy, koncerty, wieczory poetyckie, a nawet potańcówki.

pattravel_2017_ukraina_lwow-32

Obecnie we Lwowie istnieje niezliczona ilość kawiarni. Bez problemu znajdziecie miejsca, w których napijecie się – popularnej w Polsce – kawy po włosku, czy wiedeńsku. Bez trudu znajdziecie też tanią kawę (2-5 zł) z solidną dawką kofeiny. Tanią kawę z ekspressu znajdziecie m.in w sieciówkach: Lviv croissant i Aroma Kava. 

We Lwowie znajdziecie też miejsca, w których kawę przygotowuje się w małych imbryczkach, a temperaturę zaparzania osiąga się wykorzystując rozgrzany piasek. Tak jest m.in w kultowej ormiańskiej kawiarni Virmenka, czy bardzo popularnej turystycznie Kopalni Kawy. W mieście znajdziecie również, sporo lokali specjalizujących się w kawach z alkoholowym dodatkiem lub nawet solidną alkoholową wkładką. 

pattravel_2017_ukraina_lwow-28pattravel_2017_ukraina_lwow-26pattravel_2017_ukraina_lwow-4

Virmenka (Virmenka cafe / Вірменка) / Virmenska 19, Lwów
Kawa po ormiańsku 24 UAH (∼ 3,5 zł),  ciasta od 28 (ekler) do 50 UAH (od ok. 4 zł do 7 zł). Klimatyczne miejsce. Przez większość dnia wypełnione – zarówno stałymi klientami, jak i turystami.

Lwowska Kopalnia Kawy (Lviv Coffee Mining Manufacture / Львівська копальня кави) / Rynek 10, Lwów
Bardzo popularna turystyczna atrakcja Lwowa. Ceny: espresso, americano 30 UAH (∼ 4 zł), cappuccino 35 UAH (∼ 4,50 zł), kawa po lwowsku (z likierem domowym i cytryną) 52 UAH (∼ 7,50 zł), lwowski sernik lub strudel 45 UAH (∼ 6,30 zł).

Kabinet (Cabinet) / Volodymyra Vynnychenka 12
Ceny: espresso 36 UAH (4,50 zł), cappuccino 45 UAH (6 zł), desery ok. 60 UAH (8 zł) / warto zaglądnąć ze względu na wystrój

Apteka Mikolascha / Kopernika 1 (Pasaż Mikolascha / stara apteka Pod Złotą Różą). Warto zaglądnąć ze względu na wystrój, a najlepiej na miejscu zamówić kawę z torcikiem

Fixage / Kniazia Romana 6 (była siedziba Polskiego Radia Lwów)
W kawiarni mieści się muzeum fotografii

Cukier / Braci Rohatyńców 21 lub Pasaż Krzywa Lipa 
Nowoczesne miejsce, bardzo popularne wśród młodych. Niskie ceny kaw (espresso za 3 zł, americano za 5 zł), duży wybór dań śniadaniowych.

Świat kawy (Svit kavy / Світ Кави) / Pl. Katedralny 6
Szeroki wybór kaw, w różnych typach przygotowania od 30 do 60 UAH (∼ 4-8 zł), na miejscu można również nabyć kawy z Ameryki Łacińskiej (głównie Kolumbia, Brazylia, Kostaryka) w cenach od 170-220 UAH za 250g (∼ 25-30 zł)

Wyjeżdżasz do Lwowa? to koniecznie sprawdź nasz wpis o najlepszych ukraińskich daniach!

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.