Przejdź do treści

Mendoza – Winnica Carinae w Maipu

Mendoza

Prowincja Mendoza jest największym i najbardziej znanym regionem winiarskim w Argentynie. Zlokalizowana na dużej wysokości (800-1200 m n.p.m.) pokrywa płaskowyż u podnóża Andów. Charakterystyczny widok argentyńskich winnic Mendozy zna chyba każdy wielbiciel malbecków. Mendoza jest odpowiedzialna za prawie 80% rocznej produkcji argentyńskiego wina. Gorący, suchy klimat za dnia i chłodne noce wraz zachodnimi wiatrami znad Andów sprawiają, że winogrona uzyskują pożądaną kwasowość. Interesujący jest też sposób nawadniania wykorzystujący system irygacyjny zbudowany jeszcze przez rdzenną ludność. Z uwagi na fakt, że Mendoza jest miejscem z niewielką ilością opadów rocznych, do podlewania winorośli i innych upraw używa się wody z rzeki Mendoza, od której przebiega szereg kanałów nawadniających, a woda jest dawkowana poprzez mini zapory. System wykorzystuje skomplikowany układ hydrodynamiczny, który umożliwia jak najbardziej efektywne wykorzystywanie wody.

pattravel_2017_mendoza

Czerwone wina z Mendozy

Argentyna to kraj czerwonego wina, ale produkowanego z wielu różnych odmian. W Mendozie powstają głównie cabernet sauvignon, merlot i syrah. Argentyńczycy z tego regionu specjalizują się w malbeckach, winach o intensywnych aromatach czarnych jagód, dojrzałych śliwek z ostrymi nutami czarnego pieprzu. Co ciekawe dużą popularnością cieszą się tutaj też odmiany włoskie takie jak: barbera, bonarda i sangiovese oraz hiszpańskie tempranillo. Na dużo mniejszą skalę produkuje się wina białe, chociaż gwiazdą regionu jest aromatyczny hiszpański szczep torrontes. Najlepszych winnic, próżno szukać w mieście Mendoza trzeba wybrać się raczej w okolice Valle de Uco, Luján de Cuyo i Maipú. W tym ostatnim miasteczku polecam odwiedzić organiczną winnicę Cecchin i osławioną Bodegę CarinaE.

pattravel_2016_mendoza-16

Bodega Carinae

Winnica CarinaE zostało założone w 2003 przez Brigitte i Philippe’a Subra, którzy przybyli do Argentyny z Francji. W Maipu stworzyli niewielką winnicę, wykorzystując do produkcji stare krzewy malbecka. Nazwę winnicy zaczerpnęli z gwiazd, a dokładnie z najpiękniejszych konstelacji nieba południowego. W gwiazdozbiorze tej uroczej winnicy, właściciele połączyli nowoczesne technologie winiarskie ze starymi metodami kupażowania. Do tego do współpracy zaprosili ikonę współczesnej enologii Michela Rollanda. Ten guru winiarstwa wizytuje ich winnicę dwa razy w roku, aby przeprowadzić degustację win i przewodniczyć decyzjom o ich finalnych kompozycjach. Doradza na tyle skutecznie, że wina CarinaE wygrywają w wielu prestiżowych konkursach. My w winnicy CarinaE, mieliśmy przyjemność próbować 5 win, po jednym z kolekcji Joven, Harmonie, Harmonie Prestige. Był Malbec Rosado, Malbec 2013, Cabernet Sauvignon 2013 oraz ich kupaż Cuvee Brigitte 2013. Oprócz tego degustowaliśmy również  białego cytrusowo-melonowego Torrontésa.

Lokalizacja: Aranda Videla, 5517 Maipú, Mendoza, Argentyna

pattravel_2016_mendoza-7pattravel_2016_mendoza-3pattravel_2016_mendoza-17pattravel_2016_mendoza pattravel_2016_mendoza-2pattravel_2016_mendoza-13 pattravel_2016_mendoza-9pattravel_2016_mendoza-14pattravel_2016_mendoza-27pattravel_2016_mendoza-12

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.