Przejdź do treści

Lodowce i lodowe laguny Islandii

Lodowce („-jokull”) stanowią około 11% powierzchni Islandii. Największy z nich to Vatnajökull, który zajmuje powierzchnię 8 100 km². Jego grubość dochodzi miejscami do 1 km. Lodowiec ten jest największym w Europie (w niektórych opracowaniach jako większy wskazywany jest lodowiec Austfonna na Spitsbergenie), dlatego też bywa zestawiany z lodowcami polarnymi i grenlandzkimi.

Jadąc droga nr 1, możliwe jest zejście z kilku stron lodowca. Warto zatem zatrzymywać się zanim pojawi się ta najbardziej znana tablica informująca o zjeździe na Jökulsárlón.

Jökulsárlón z języka islandzkiego oznacza „laguna lodowcowa”. Jest to jezioro proglacjalne  położone na przedpolu lodowca, zasilane przez wody z jego topnienia. Bryły lodu odrywają się od lodowca, pływają w jeziorze a następnie spływają wąskim ujściem do oceanu. Proces ten jest ciągły i nawet przy naszym krótkim pobycie byłyśmy świadkami tego typu zjawisk. W jeziorze pływają foki, które nic nie robią sobie z obecności ludzi. Chociaż może nie do końca, miałam wrażenie, że trochę sobie z nami pogrywały – podpływały z różnych stron i uciekały, zmuszając (skutecznie) ludzi do biegu pomiędzy prawym i lewym brzegiem.

Miejsce jest zjawiskowe, co doceniło wielu filmowców. Tutaj kręcono dwa filmy o agencie 007 (View to a Kill, Tomorrow Never Dies), jak również sceny do Beowulfa, Tomb Raidera, Batmana, Gry o tron.

Lod_X1

Jokulsarlonlodowce islandiilodowcePatTravel_2016Islandia001-9islandia lodowiecjokullPatTravel_islandia lodowce 3PatTravel_12014-22pPatTravel_2016Islandia001-6PatTravel_2016Islandia001PatTravel_12014-42p lodowcePatTravel_Islandia001-8 lodowcePatTravel_Islandia lodowce

 

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.