Przejdź do treści

Kopi Luwak – kawa z najdroższych odchodów

Co to jest Kopi Luwak?

Kopi = kawa • Luwak = paradoxurus hermaphroditus = łaskun muzang = łaskun palmowy = cyweta. Luwak jest drapieżnym ssakiem, żywiący się głównie owocami (w tym owocami kawowca), owadami i gryzoniami.

Kopi Luwak to pochodząca z Indonezji najdroższa¹ kawa świata, która powstaje ze strawionych przez luwaka ziaren Arabiki lub Robusty. Ze względu na specyfikę i ograniczenia produkcyjne, kawa sprzedawana jest po bardzo wysokich cenach. W Polsce dystrybutorzy tej kawy wyceniają ją na 1000-2000 zł za 0,5 kg. Trochę taniej można jej spróbować na kawowych degustacjach w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

PatTravel_20132013_06 BALI001-7S

 Jak powstaje Kopi Luwak?

Podstawą produkcji tej kawy jest założenie, że cyweta wybiera najsłodsze, najbardziej dojrzałe owoce kawowca. Dzięki czemu naturalnie dokonuje się bezcenna, jakościowa selekcja surowca. Wyselekcjonowane tak ziarna kawy poddawane są, równie ekologicznemu sfermentowaniu w przewodzie pokarmowym luwaka. Zwierzak trawi tylko miąższ owoców, a nasiono zostaje tylko delikatnie nadtrawione przez enzymy trawienne. Nasiona pozbywają się celulozowej osłonki, a tym samym ostrości i goryczki. Wydalone ziarna mają zatem w założeniu wyższe właściwości smakowe. Odchody zawierające uszlachetnione ziarna kawy są zbierane ręcznie przez pracowników plantacji. Następnie poddawane są wieloetapowej obróbce, obejmującej oczyszczanie, łuskanie i wypalanie. Wypalone ziarna są ręcznie tłuczone w moździerzach, a następnie przesiewane. Zbyt słabo zmielone ziarna przechodzą ponowny proces miażdzenia i przesiewania, aż do uzyskania jednolitej kawowej mieszanki.

PatTravel_20132013_06 BALI001-9SPatTravel_20132013_kopiluwak

Jak smakuje najdroższa kawa świata?

Kopi Luwak piłam wielokrotnie. Pierwszy raz spróbowałam jej na Bali, później smakowałam jej jeszcze m.in. w Wietnamie, Tajlandii i Polsce. Nie ukrywam, że początkowo wizja wypicia kawy z odchodów nie była dla mnie zbyt atrakcyjna. Ciekawość jednak wygrała i przy pierwszej możliwej okazji udałam się na plantację produkującą ten typ kawy. Tak trafiłam do Teba Sari Bali Agrotourism.

Spróbowana tam kawa, początkowo nie zrobiła na mnie dużego wrażenia, dopiero przy porównaniu jej z innymi podawanymi kawami udało mi się wyłapać subtelne różnice. Kopi Luwak ma wyraźnie łagodniejszy smak, w którym wyczuwalne są także delikatne nuty czekoladowe. Dużym jej plusem jest fakt, iż nie pozostawia gorzkiego posmaku, nie jest też kwaśna.

Kontrowersje wokół Kopi Luwak

Na farmie, którą odwiedziłam cywety miały duże, czyste klatki. Pokazywano nam także tereny ich nocnego żerowania. Zwierzęta były zdrowe i wszystko wyglądało ok. Dopuszczam jednak, że prawdą mogą być doniesienia prasowe o nieprawidłowym przetrzymywaniu zwierząt, wymuszonym karmieniu ich ogromną ilością kawy. Przypuszczam, że proceder ten mogą nakręcać oszuści produkujący kawowe podróbki. Do wytworzenia tańszej mieszanki z niewielkim dodatkiem kopi luwak, wystarczą bowiem małe przydomowe hodowle luwaków. Takie warunki produkcji oczywiście mogą skutkować jeszcze dodatkowymi problemami sanitarnymi, o których też ostatnio było dość głośno. Bez wątpienia, jest to patologia, która powinna być piętnowana oraz prawnie i ekonomicznie ograniczana.

PatTravel_20132013_06 BALI001-4S

¹ Obecnie najdroższą kawą świata jest tajska Black Ivory Coffee, jest to kawa Thai Arabica produkowana z odchodów słonia.

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.