Przejdź do treści

K-Food czyli słów kilka o koreańskich smakach

K-FOOD, HANSIK (한식) | Kuchnia koreańska

Wpływy kulinarne: Chiny, Japonia
Główne produkty: ryż, mięso, kapusta pekińska, rzodkiew (danmuji=marynowana rzodkiew), sezam, doenjang (pasta z sfermentowanej soi), gochujang (ostra pasta z chilli, sfermentowanej soi i ryżu), sos sojowy
Cechy charakterystyczne dań: sfermentowane, pikantne, kwaśne, umami, kokumi, kolorowe (zasada obangsaek więcej),
Etykieta: 1. posiłek zaczyna najstarsza osoba | 2. dodatki i woda podawane są zbiorczo dla wszystkich | 3. ryż je się przy użyciu łyżki, a metalowe (!) pałeczki służą do jedzenia dodatków i makaronów | 4. miseczka z ryżem powinna leżeć na stole, nie trzyma się jej w ręce (inaczej niż w Japonii i Chinach)

PatTravel_2015Korea [FOOD]001-31

Koreańskie śniadania

Na śniadanie w Korei można zjeść owsiany kleik JUK. Jest to najstarsze koreańskie danie, które istnieje w kilku wariantach, w zależności od składu np. DAKJUK (z kurczakiem), HEUGIMJAJUK (z czarnym sezamem), EOJUK (z rybą), HOBAKJUK (z dynią) itd. Równie popularny jest JEON warzywny placko-naleśnik smażony w głębokim oleju, który może zawierać również  m.in. owoce morza, kimchi. Mnie w Seulu najbardziej smakowały pizzerinki z tapioki TAPIOCA BREAD ♥. Fajnie wyglądały też  KOREAN STYLE CROQUETTE – pączki z przedziwnymi (jak dla nas) nadzieniami np. z ziemniakami, kiełbasą, mięsem mielonym.

PatTravel_2015Korea [FOOD]001-24A

Banchan czyli Koreańskie przystawki

Koreańskie przystawki podawane są prawie równocześnie z daniami głównymi i mają charakter dodatków do tych potraw. Bardzo często naczynia są wielokrotnie, bezpłatnie uzupełniane. Rodzaj dania głównego determinuje rodzaj i ilość dodatków. Banchan podawane są zbiorczo dla wszystkich gości.

PatTravel_2012Korea [FOOD]001-3

KIMCHI – mieszanka różnych warzyw (kapusta pekińska, rzodkiew, marchewka, szczypiorek, czosnek). Istnieje wiele rodzajów kimchi – od wersji białych bez dodatków, po klasyczną pikantną z pastą gochujang.

PatTravel_2015Korea [FOOD]001-28

GIMBAP=KIMBAP=KIMPAP – koreański odpowiednik japońskich futomaków. W arkuszu wodorosta gim (nori) znajduje się tradycyjnie ryż oraz inne skladniki, przy czym najczęściej są to: smażone jajka, gotowana lub marynowana wołowina, paluszki krabowe, szpinak, kiszona rzodkiew, kimchi.

PatTravel_2015Korea [FOOD]001-13SSAMBAP – gotowany ryż zawijany w liść sałaty lub kapusty, podawany z sosem, MANDU = SIOMAI – koreańskie pierożki, podawane w postaci gotowanej lub smażonej
manduIMG_0879PatTravel_2015Korea [FOOD]001-40A

Koreańskie zupy – guk, tang, jiggae

W języku koreańskim istnieją 3 słowa określające zupy: GUK jest bardziej wodnista i częściej spożywana w domu; TANG to określenie stosowane dla zup serwowanych w restauracji. Ostatnia JIGGAE jest koreańskim odpowiednikiem europejskiego gulaszu. Istnieje wiele różnych odmian jiggae, ale to jest zwykle wykonane z mięsa , owoców morza i/lub warzyw w bulionie doprawionym pastami gochujang , doenjang. Najpopularniejsze koreańskie zupy to KIMCHI RAMEN, RAMYUAN (pikantna zupa z cebulą i jajkiem, podawana z chińskim makaronem), SAMGJETANG (zupa kurczaka z ryżem i przyprawami: czosnkiem, jujube, żeń-szeniem), GAMJATANG (zupa z wkładką z wieprzowych żeberek), SOONDUBU JIGGAE (gulasz sojowy).

PatTravel_2015Korea [FOOD]001-12

Dania główne typu bap

BAP=posiłek=gotowany ryż  | GUKSU=dania z makaronem |  JEONGOL=gorące kociołki | GUI=dania grillowane. Koreańskie dania główne podaje się z BAP, SSALBAP (biały ryz gotowany na parze) lub z koreańskimi makaronami KALGUKSU, SOMYEON, RAMYEON. Klasyczną koreańską potrawą jest BIBIMBAP (BIBIM=mieszany+BAP=ryż) – potrawa zgodna z koncepcją obangsaek czyli prezentująca 5 głównych kolorów: biały (ryż), zielony (warzywa, wodorosty), żółty (soja, jajko), czerwony (mięso z pastą gochujang, kimchi), czarny (sos sojowy). Wszystko podawane w gorącej kamiennej misie.

PatTravel_2012Korea [FOOD]001

Inne bardzo popularne dania koreańskie to KKOTGEJJIM (mięso kraba, wołowiny, tofu podawany w krabim pancerzu), Ciekawym daniem, które jedliśmy w Seulu był TOPOKKI ♥ – DDEOKBOKKI = teokbokki, dukboki–  kluski ryżowe w słodkim sosie chili (na zdjęciu wersja z kurczakiem i serem).

PatTravel_2015Korea [FOOD]001-36

JAPCHAE – makaron sojowy w sosie sezamowym, podawany z warzywami i/lub wołowiną

PatTravel_2015Korea [FOOD]001-7

DONKAS (w Japonii TONKATSU) – nasz swojski panierowany kotlet wieprzowy, ale podawany z specjalnym sosem z warzyw, owoców i przypraw, głównie na bazie: śliwek, marchwi, jabłek, pomidorów oraz cebuli. Podawany z ryżem i surówką. Egzotyki daniu dodaje fakt, iż tego kotleta schabowego jada się pałeczkami!

Najpopularniejszą i najbardziej rozsławioną formą K-foodu jest GOGIGUI – koreański grill (BBQ).  Potrawy przygotowywane są najczęściej przy stole z wmontowanym grillem gazowym lub węglowym. Najbardziej reprezentatywnymi formami gogigui są BULGOGI czyli grillowany stek  z polędwicy wołowej oraz GALBI grillowane żeberka wołowe. Z wieprzowiny można grillować DWAEJI BULGOGI (polędwiczki) i SAMGYEOPSAL (boczek), a z kurczaka DAK GALBI. Ugrillowane mięsa wraz z dodatkami  zawija się w liść sałaty lub liść sezamu.

PatTravel_2015KOREA RAW001-36PatTravel_2015KOREA RAW001-37

Eumlyo czyli co warto zamówić do picia

Korei Pd ma do zaoferowania bogaty asortyment herbat (-CHA). To stąd pochodzi bardzo popularna herbatka z jujbą, można też wypić herbatę z chryzantem (HWANGGUKCHA), żeńszenia (INSAMCHA), grzybów, ryżu, igieł sosnowych. Wśród koreańskich alkoholi najpopularniejsza jest wódka ryźowa SOJU, ale w menu można znaleźć też coś lżejszego np. tradycyjne lekko gazowane wino ryżowe MAKGEOLLI.

Koreańska kuchnia ekstremalna

Na koniec coś dla żywieniowym hardkorowców. W Korei polecam gotowane poczwarki jedwabników (BEONDEGI ) oraz SANNAKJI – macki ośmiornicy (nakji) w sosie sezamowym. Ośmiornica zabijana jest przed podaniem i w trakcie jedzenia dochodzi do ostatnich ruchów pośmiertnych. Wygląda to tak jakby ośmiornica żyła i uciekała z talerzem. Jedząc tę potrawę należy szczególnie uważać aby nie łykać macek w całości, ponieważ istnieje groźba, że przyssawki przyczepią się do przełyku, co może spowodować uduszenie.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Tc4YhHPEdQw&w=1000&h=500]

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.