Jura Krakowsko-Częstochowska
Wysokość do ponad 400 m n.p.m., sprzyjające w lecie wiatry, pozostała po mezozoicznym morzu gleba wapienna, gliniasto-kamienista posiadająca zdolność magazynowania wody i substancji odżywczych. To tylko niektóre z czynników, które wyróżniają winiarstwo na Jurze Krakowskiej.
Dni otwartych winnic 2017
W ostatnią niedzielę w winnicy Kresy zainaugurowano 5 edycję Dni Otwartych Winnic, które są okazją do odwiedzenia małopolskich winnic i przekonania się osobiście jak smakuje polskie wino. Goście dopisali (prawie 160 osób), winiarze otworzyli drzwi, oprowadzali, odpowiadali na wszelkie bardzo szczegółowe pytania i wspólnie z prowadzącym spotkanie – Wojciechem Bosakiem – krytykiem winiarskim, współzałożycielem Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, jednym z dobrych duchów polskiego winiarstwa dbali o wspaniałą atmosferę spotkania.
Jurajskie winnice
Podczas spotkania pod jabłoniami, w pięknym otoczeniu winnicy Kresy mieliśmy możliwość poznania win czterech jurajskich winnic: Kresy (Robert Zięba), Goja (Maria i Wiesław Gój), Amonit (Marcin Niemiec) oraz Słońce i Wiatr (Katarzyna i Jacek Fluderowie).
Degustacja małopolskich win
Winiarze przygotowali wspólną degustację swoich produktów. Rozpoczęliśmy od 7% delikatnego cydru z Kresów, następnie gospodarz odkorkował swój biały Jura!Sic!2016 (solaris z dodatkiem seyval blanc). Kolejnymi bohaterami byli: cytrusowy Soley Słońce i Wiatr 2016 (kupaż solaris z seyval blanc), świeży, mineralny Solaris Amonit 2016 oraz Seyval Goja 2016. Krótkim różowym przerywnikiem było wino z świetną nazwą i równie ciekawą etykietą Jura!Róż!2016. Jest to wino o truskawkowo-poziomkowych nutach uzyskanych z kupażu odmian seyval blanc i solaris. Z czerwonych win zaprezentowano nam Leonis Słońce i Wiatr 2016 (leon millot z marechal foch) i Marcello Goja 2016 (marechal foch).
Lokalizacja: Winnica Kresy, Stoki-Kresy 35, Skała (20 km od Krakowa)