București = Bucharest
Stolica Rumunii jest fajna.
Bukareszt to moja 34/45 stolica Europy. Największe pozytywne zaskoczenie, wśród ostatnich wyjazdów. Miasto okazało się być cudownie niejednoznaczne. Piękne i brzydkie. Przypomina mi wiele fajnych stolic, przede wszystkim Madryt i Paryż, ale odnajduję tutaj także alternatywny Berlin, Tbilisi i Warszawę.
Jak tanio dolecieć do Bukaresztu?
Przelot: Z PL bezpośrednie loty do Bukaresztu oferuje tylko PL LOT. Mój bilet na trasie Kraków-Warszawa-Budapeszt-Warszawa-Kraków kosztował 598 zł, uwzględniał 1 bagaż rejestrowany. Lot na odcinku Kraków-Warszawa to ok. 30 min. a właściwy lot tj. Warszawa-Bukareszt to ok. 1,5 godziny w tym +1 godz. zmiany czasu.
Lotnisko i tani dojazd do centrum: : Przylot na port lotniczy Bukareszt-Otopeni. Lotnisko Internaţional Henri Coandă Bucureşti (kod IATA: OTP) położone jest 16 km na północ od Bukaresztu, w miejscowości Otopeni. Do centrum miasta jeździ linia 783 Express Line. Odjazdy codziennie w godzinach 05:30-23:40 co 15-20 minut. Trasa: Bucharest Henri Coanda International Airport –Domestic Flights Terminal – International Departures Terminal – Otopeni – ”Aurel Vlaicu” Baneasa Airport – Piata Presei Libere – Arcul de Triumf – Piata Victoriei – Piata Romana – Piata Universitatii – Piata Unirii. Podróż trwa ok. 40-60 minut. Bilet na ten autobus kosztuje 8,60 RON (bilet 2 przejazdowy).
Jak poruszać się po Bukareszcie?
Metro: Metro w Bukareszcie ma cztery linie (M1-M4) o łącznej długości 69,2 km z 51 stacjami. Ciekawostka, że istnieje też tajna linia metra, która ma długość 10 km, historycznie wykorzystywana przez Nicolae Ceausescu i jego zaufanych. Bilet na metro – karnet 2 przejazdowy – kosztuje 5 RON. Kupuje się je w specjalnych budkach umieszczonych prze wejściach do metra. Autobus/trolejbus/tramwaj: Bilet jednorazowy kosztuje aktualnie 1,30 RON. Nie obowiązuje on na linie expressowe 780 i 783 oraz metro.
Co warto zobaczyć w Bukareszcie?









Co i gdzie jeść w Bukareszcie?
W Bukareszcie obowiązkowo musicie zjeść: rumuńskie flaki (ciorba de burta) i rosołek (ciorba taraneasca), miniaturowe gołąbki (sarmale), mamałygę z dodatkami (kaszka kukurydziana), plăcintă (placek naleśnikowy z ziemniakami, bryndzą lub kapustą), mici (dobrze przyprawione grillowane mielone), a na deser pączorki papanasi.








Gdzie spać? Polecam Wam hotel z przepięknym wystrojem Tomis Garden Aparthotel Bucuresti, ale oddalony ok 3 km od centrum, więc musicie dojechać tam metrem. W samym centrum zobaczcie na ofertę Matisse Bucharest Old Town.