Skip to content

Grand Hotel Lublinianka

W Lublinie, na Krakowskim Przedmieściu, w ponad stuletnim dawnym budynku Kasy Przemysłowców Lubelskich możecie poczuć się niczym gwiazdy filmowe w paryskim Ritzu. Niby dlaczego? To tam mieści się Grand Hotel Lublinianka – luksusowy hotel kultywujący najlepsze tradycje światowego hotelarstwa.

IBB Grand Hotel Lublinianka ****

Lubelski Grand Hotel to czterogwiazdkowy obiekt wzniesiony w 1900 roku według pomysłu jednego z wybitniejszych łódzkich architektów Gustawa Landau-Gutentegera. Piękny eklektyczny budynek łączy barokową kopułę, klasycystyczne kolumnady tarasu z neorenesansowymi wykończeniami. Początkowo w gmachu mieściła się Kasa Przemysłowców Lubelskich, a podczas okupacji Dom Niemiecki. Dopiero po II wojnie światowej budynek został zaadaptowany na potrzeby hotelarskie. Obecnie hotel należy do sieci IBB Hotel Collection. Oferuje 72 pokoje w różnych standardach, wynajmuje sale konferencyjne, zaprasza do kawiarni, restauracji i spa.

Lokalizacja: Lublin, Krakowskie Przedmieście 56 (600 m od Rynku Starego Miasta)

Pokój 106 – Superior Room

W trakcie 2 dniowego pobytu miałam przyjemność nocować w największym pokoju (35 m2) typu superior. W pokoju, oprócz eleganckich mebli w stylu belle époque, miałam do dyspozycji 40″ telewizor LCD z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej, minibar, sejf, żelazko z deską do prasowania. Mogłam korzystać również ze szlafroka i hotelowych pantofli. Ponadto hotel gwarantował bezpłatna wodę mineralną oraz zestaw do parzenia kawy i herbaty. Przestronny, dobrze wyposażony pokój to tylko połowa mojego zachwytu nad tym zakwaterowaniem. Największą bowiem ekscytację wzbudził we mnie, przynależący do tego pokoju, majestatyczny balkon. Widok z tarasu zrobił na mnie ogromne wrażenie!

W cenę pokoju wliczony był dostęp do łaźni tureckiej i sauny oraz siłowni. W hotelu działa orientalne Shirin Spa, które poza tradycyjnymi zabiegami masażu i pielęgnacji twarzy, oferuje ciekawe rytuały. W trakcie pobytu skorzystałam z zabiegu hammam, który tak jak w łaźniach marokańskich czy tureckich polegał na oczyszczeniu skóry w łaźni za pomocą pary i masażu pilingującego, a następnie odżywieniu skóry białą glinką z dodatkowym masażem masłem shea.

Dodatkowo jako miłośniczka śniadań wspomnę także o pysznym porannym bufecie, który zawierał specjalności kuchni regionalnej (patrz: lubelskie cebularze) jak i lokalne wersje polskich śniadań (np. sałatki warzywne, śledzie) i, co odkryłam z ogromna radością, dania wegetariańskie.

Restauracja BelEtage

Grand Hotel Lublinianka wyróżnia się także na polu restauracyjnym. Kuchnia BelEtage, w której szefem jest Artur Góra, serwuje potrawy międzynarodowe, ale nie zapomina także o spuściźnie kulinarnej regionu. W trakcie pobytu miałam okazję spróbowałać dań z sezonowej karty „Jesienne Smaki” i jako, że mam nadal niedosyt, to chętnie wrócę przy okazji wiosennej odsłony menu. Restauracja jest otwarta na gości spoza hotelu, dlatego zdecydowanie polecam odwiedzić to miejsce, w ramach kulinarnego zwiedzania miasta.

Na koniec kulinarna ciekawostka! Hotel we współpracy z Muzeum Zamoyskich w Kozłowce prowadzi na youtubie program kulinarny, w którym szef kuchni i kucharze BelEtage pokazują jak przyrządzać tradycyjne potrawy kuchni polskiej. Szukajcie na kanale serii zatytułowanej „Kuchnia Hrabiego”.

Podsumowanie kosztów
Nocleg: Pokój typu Superior Room z dostępem do łaźni tureckiej i sauny oraz siłowni to wydatek ok. 450-560 zł, ceny pokoi typu standard zaczynają się od 250-300 zł dla 2 os. → aktualne promocje #2. Gastronomia: Obiad w restauracji hotelowej zupa 16-18 zł, drugie danie ok. 25-40 zł, deser 18 zł #3. Spa: Zabiegi hammam 160-200 zł

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

%d bloggers like this: