Skip to content

TRNAWA – królewskie miasto winiarzy

Trnawa to pierwsze miasto na Słowacji z uprzywilejowanym statusem miasta królewskiego. W średniowieczu był to bardzo ważny ośrodek handlowy Królestwa Węgier. Już wtedy miasto odgrywało rolę ważnego szlaku handlowego, a za istotny artykuł uznawano wino. Trnawscy mieszczanie uprawiali praktycznie cały pas winnic Małych Karpat od miejscowości Rača aż po Hlohovec. Właśnie te winnice rozsławiły obecne centra winiarstwa Modrą i Pezinok. O produkcji wina, magazynowaniu i zaawansowanej dystrybucji do dzisiaj świadczą zachowane dwupiętrowe średniowieczne piwnice pod starodawnym centrum miasta, określane jako ,,miasto pod miastem“.

Obecnie miasto i okolice prężnie działają popularyzując idee nowoczesnej enoturystyki. Organizują liczne wydarzenia winiarskie takie jak m.in.:

  • Wino Tirnavia (maj) –  Konkurs i degustacja najlepszych win Słowacji w samym centrum miasta.
  • Stredoveká prešovačka (sierpień) – Wydarzenie otwierające serie jesiennych festiwali winiarskich regionu. Scenki z życia winiarzy, dziewczęta ubijające winogrona w kadzi i historyczna kapela w wyjątkowej atmosferze trnawskiego ratusza.
  • Tradycyjny Trnawski Jarmark (wrzesień) – Targ i przegląd rzemiosła ludowego, połączony z degustacją słowackich win.
  • Dni piwnic winnych (październik) – Dni w których paszport winny staje się wejściówką do ponad 30 słowackich piwnic z lokalnymi winami.
  • Chute malych karpat (listopad) – Najmłodsza impreza winiarska. Smakowanie win połączone z degustacją lokalnych specjałów i zwiedzaniem wystaw sztuki lokalnych twórców.

Jeśli jednak nie uda wam się zaplanować wyjazdu w terminach powyższych wydarzeń, dobrym pomysłem jest zapisanie się na sobotni wine tour w Trnawie. W grupie miłośników wina będziecie mieli szansę na bezpośredni kontakt z winiarstwem, podczas którego poznacie lokalnych winiarzy, weźmiecie udział w 2 degustacjach i wykładzie w autentycznych piwnicach. W ramach touru zwiedzicie również pomieszczenia produkcyjne i zapoznacie się z technologią wytwarzania trnawskich win.

Więcej informacji na temat miasta i regionu znajdziesz na stronie internetowej regiontirnavia.skBooking.com

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

%d bloggers like this: