Berlin jest bezapelacyjnie stolicą europejskiego streetartu. W stolicy Niemiec powstaje najwięcej prac, chętnie przyjeżdżają gwiazdy sztuki ulicznej z całego świata. Tutaj wykluwają się nowe talenty, powstają nowe projekty, inicjowane są nowe techniki urbanartu. Poniżej zestawiłam 10 streetartystów, których wypada znać. Przy okazji zachęcam was do bardziej świadomego zwiedzania i rozpoznania ulicznych prac.
1. JR
JR (ur. 1983, Paryż) to francuski fotograf, który w Berlinie (jak również Shanghaju, Los Angeles i Havanie) zrealizował niesamowity projekt „The Wrinkles of the City”. W 2013 roku wykonał portrety berlińskim seniorom, a następnie z tych fotografii stworzył gigantyczne plakaty. Twarze, ze zbliżeniami oczów, rąk umieścił w 15 berlińskich lokalizacjach. Niestety z projektu zostały już tylko strzępy zdjęć. Najlepiej utrzymany plakat znajdziecie za Soho House (Torstraße 1, ok 10 min piechota od Alexanderplatz).
Więcej o artyście: JR website | JR facebook | JR instagram
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=UHkv2_L_nrY&w=1000&h=500]
2. Blu
Blu (ur. Senigallia, Włochy) to włoski streetartowiec, na stałe związany z Bolonią, ale tworzący na całym świecie (zapraszam do Krakowa na Józefińską 3). Początkowo tworzył klasyczne graffiti, ale sławę i światową rozpoznawalność przyniosły mu murale. Blu tworzy obecnie ogromne ścienne obrazy, bardzo często opatrzone dodatkowymi politycznymi i społecznymi komentarzami. W Berlinie znajdziecie różowy mural „Pink Man” znany też jako „Backjump man”. Ogromną twarz, którą tworzą setki nagich różowych ciał. Bezrefleksyjna, podatna na manipulację masa w postaci ogromnej różowej twarzy zjada białego człowieka. Wchłania odmienność, żywi się indywidualnością, trawi i przerabia inność po swojemu. Na Köpenicker Str. znajdziecie natomiast protest przeciwko komercji – ścianę z klawiszami wykonanymi z banknotów € 100. Do niedawna w pobliżu mostu Oberbaumbrücke można było zobaczyć jeszcze 3 inne murale: 1. „Chains/Handcuffs”, 2. „Brothers Upside Down/East and West”, 3. „Clessidra”. Wszystkie wymienione zostały zniszczone przez autora, w akcie protestu przeciwko nowym inwestycjom w dzielnicy.
Więcej o artyście: BLU website | BLU facebook
3. ROA
ROA (ur. 1976, Gandawa, Belgia) to flamadzki streetartowiec rysujący czarno-białe zwierzęta. Dzięki ołówkowej kresce, jego styl jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. Najczęściej przedstawia zwierzęta, które żyją w okolicy lub które można skojarzyć z danym miastem. W Berlinie znajdziecie królika, martwą świnię, gołębie, myszy (Schönhauser Allee-Prenzlauerberg) oraz najbardziej znany mural „Nature Morte” na Oranienstraße.
Więcej o artyście: ROA flickr
4. Os Gemeos
Os Gêmeos = Otavio and Gustavo Pandolfo (ur. 1974, Sao Paulo, Brazylia) to bliźniacy, których rozpoznacie dzięki surrealistycznym żółtym postaciom. Bracia tworzą od 1987 roku, w pracach nawiązując do wydarzeń z życia prywatnego, politycznego, ale również brazylijskiej kultury graffiti, a nawet amerykańskiego hip-hopu. W Berlinie na Oppelner Strasse 3 znajdziecie ich mural „Yellow man”, a w Łodzi na ul. Roosevelta ich wspólne dzieło z Aryzem.
Więcej o artyście: Os Gemeos website
5. El Bocho
El Bocho (ur. 1978, Frankfurt, Niemcy) – to niemiecki artysta mieszkający i pracujący w Berlinie. Znany jest głównie z wielkoformatowych plakatów i wymyślonych komiksowych postaci, o których juz wam wcześniej pisałam → patrz: El Bocho – śmieszkujący berliński streetartowiec
Więcej o artyście: ElBocho website | ElBocho facebook | ElBocho instagram
6. Vhils
Vhils = Alexandre Farto (ur. 1987, Portugalia) zasługuje na specjalną uwagę, ponieważ w swoich pracach wybrał szczególnie ciekawą technikę. Rzeźbi portrety w elewacji budynku. Vhils nakreśla szkic sprayem, a następnie piłuje, wierci i zrywa wierzchnią warstwę ścian tworząc bardzo interesujące dzieła. W Berlinie znajdzie je w kilku miejscach m.in. w pobliżu Dworca Ostbahnhof.
Więcej o artyście: Vhilis website
7. Emess
Emess (ur. 1971, Niemcy) to kolejny zaangażowany politycznie streetartowiec. Najpopularniejszym jego projektem była seria „Political Giants: Rebels and Dictators”, w ramach której wykorzystywał portrety z banknotów i umieszczał je w nowym kontekście, tak aby zmienić ich wizerunek i zaburzyć postrzeganie. Prace Emessa możecie rozpoznać po charakterystycznych kropkach sitodrukowych.
8. Rallitox De la fé
Rallitox De la Fé pseudonim (ur. 1977, Barcelona Hiszpania) to najbardziej odjechany artysta w tym zestawieniu. Tworzy dzieła osobliwe, ale jednocześnie mocno charakterystyczne. Białe potworki, z dużą ilością penisów. Mnie urzekł projektem „Let’s move Berlin to Mallorca!„, w którym przekonywał jak łatwo można przetransportować całe miasto w lepszą lokalizację.
Więcej o artyście: Rallitox website
9. XooooX
XoOOoX (ur. 1979 r, Berlin, Niemcy) to kolejny lokalny twórca. W swoich pracach wykorzystuje szablony, a jego znakiem rozpoznawczym są iksy i kółka. W swoich pracach przedstawia najczęściej (swoje) kobiety. W Berlinie znajdziecie wiele jego dzieł, wystarczy tylko uważniej poszukać.
Więcej o artyście: XoOOoX website
10. Alice
Alice Pasquini (ur. 1980, Rzym, Włochy) to włoska artystka ilustratorka, scenografka i malarka. Alice najchętniej maluje kobiety, traktując mury jak płótno. Na dużych powierzchniach Alice odręcznie maluje farbami i tylko wspomaga się sprayem. Najpopularniejsze jej berlińskie dzieło odnajdziecie na Warschauer Straße 48.
Więcej o artyście: Alice website | Alice instagram
W Berlinie znajdziecie prace jeszcze wielu innych twórców. Jeśli macie ochotę zgłębić ten temat, to z niemieckich streetartystów polecam KEF!a, TASSO, plakaty SP 30, tagi JUSTa, malarstwo NOMADa, graffiti AtomOne i RESO.
A jeśli sami znacie coś ciekawego to śmiało polecajcie w komentarzach.