Skip to content

Polska od kuchni – Przewodnik po Lublinie

Lublin, nie jest oczywistą destynacją dla ludzi z południowej Polski, dlatego – muszę przyznać – bywałam tam bardzo rzadko i najczęściej tylko przy okazji pobytu w Kazimierzu Dolnym. Ostatni raz 5 lat temu. Tym razem swój wyjazd skoncentrowałam wyłącznie na tym mieście i muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Miasto znacząco rozwinęło się kulinarnie – ludziom się chce, fajnych miejsc przybywa, a wciąż jest niezbyt drogo. Poniżej kilka miejsc, które zrobiły na nas pozytywne wrażenie, do których wrócimy i które wam z czystym sercem polecamy.

Kawiarnie w Lublinie

Kawka Cafe 
Olskulowy wystrój, fajne plakaty, stare pluszowe maskotki i ręcznie robiona kosmetyczka z logo ISO 9001 (dla mnie zabawne, bo to temat mojego doktoratu). To wszystko, plus dobra kawa, sprawiły, że to miejsce mnie urzekło. 
Zestawy śniadaniowe: tosty z serem i szynką, granola z jogurtem lub bruschetta serwowane zjecie w cenie 10 zł. Kawy wypijecie w standardowych cenach – od 5 zł za espresso, 7/9 zł za cappucino i americano. Możecie też delektować się kawami parzonymi metodami alternatywnymi (9-16 zł). 
Lokalizacja: Okopowa 9, Lublin | Otwarte od 7:30 do 19:30

Cafe Trybunalska 
Trybunalska to przede wszystkim świetna lokalizacja. Kamienica na Rynku, a w niej na parterze kawiarnia i cukiernia, na pierwszym piętrze restauracja, a wyżej hotel. W słoneczny dzień, idealne miejsce na ciasto i kawę, w kawiarnianym ogródku. Warto też zamówić wegetariańskie śniadanie regionalne, czyli cebularz zapiekany z grzybami, serem Bursztyn, pomidorem i jajkiem. Kawy znajdziecie tutaj w cenach od 5,50 zł za espresso, przez 7/9 zł za cappucino i americano, po 19 zł za 0,5 litrowy chemex.
Lokalizacja: Rynek 4, Lublin | Otwarte od 7:00 do ostatniego gościa, przy czym śniadanie dostępne do godz. 12:00

2•PI•ER Cafe
Kawiarnia mieści się na parterze budynku Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. W nowoczesnych przestrzeniach, lokal oferuje śniadania, desery oraz oczywiście kawy i owocowe napoje. Na śniadanie warto zjeść cebularze lub wypiekane na miejscu bajgle (12-14 zł). E
spresso kosztuje 6 zł, a cappucino i americano 8 zł.
Lokalizacja: Grottgera 2, Lublin | Otwarte od 8 do 21:00 w tygodniu, a w weekendy od 10:00

Dobre słowa słyszałam również o Cafe Velo, Kap Kap Cafe, Próba Cafe.

Puby & bistra w Lublinie

Perłowa Pijalnia Piwa
Bezapelacyjne, największe odkrycie tego wyjazdu. Miejsce niezwykłe wizualnie i kulinarnie, wymykające się z szuflad kategorii. Pojawia się u nas w zestawieniu pubów, ale równie dobrze funkcjonuje jako restauracja. Zachwyciło mnie do tego stopnia, że poświęciłam mu oddzielny wpis. Warto ze względu na klimat, świetne jedzenie i bardzo niskie ceny.
Lokalizacja: Bernardyńska 15A, Lublin | Otwarte od 14:00 do 00:00

Heban GastroBar
Kolejne nowe (otwarte w marcu br.) miejsce na gastronomicznej mapie Lublina. Świetnie urządzone, stylizowane na lata 50/60-te wnętrza, a w karcie wariacje na temat kuchni polskiej. Warto wybrać się do tego baru zarówno na śniadanie (do 12:00), jak i na menu lunchowe (19 zł). Szczególnie polecam tatara i panierowaną kaszankę.
Lokalizacja: Chopina 4A, Lublin | Otwarte od 7:30 do 22:00 w tygodniu, w sobotę od 10:00, niedziela zamknięte

Pub Regionalny – św. Michał
Z tym miejscem mam mały problem. Z jednej strony duży wybór belgijskich i lokalnych piw (ok. 30 propozycji), zarówno z dolnej jak i górnej fermentacji. Fajny zestaw degustacyjny – 4 piwa po 170 ml (14,90 zł), ale jednocześnie fatalna obsługa i duże braki w karcie. Wiem, że problemy z brakiem dań są tam na porządku dziennym, a obsługa częściej bywa niedysponowana, dlatego trochę mam wątpliwości aby polecać to miejsce. Uznajmy jednak, że polecam to miejsce tylko ze względu na dostępny tam browar.
Lokalizacja: Grodzka 16, Lublin | Otwarte od 12:00 do północy

Restauracje w Lublinie

16 stołów
Jedna z licznych restauracji na lubelskiej starówce, ale nieliczna oferująca nowoczesną, molekularną odsłonę lokalnej kuchni i regionalnych produktów oraz wariacje na temat kuchni francuskiej. Menu jest sezonowe i w trakcie naszego pobytu była oferowana karta w jesiennej odsłonie. W menu dominowały gęsina i dziczyzna oraz jabłka, śliwki, owoce lasu. Średnia cena dań wahała się ok 35-89 zł dla mięsnych dan głównych i ok. 18 zł dla zup.
Lokalizacja: Rynek 16, Lublin | Otwarte od 13:00 do 23:00 (wskazana rezerwacja)

BelEtage
Restauracja hotelowa, która zachwyciła mnie bezpośredniością i otwartością szefa kuchni. Bardzo pozytywne miejsce z dobrą kuchnią regionalną. Więcej na ten temat przeczytacie w naszej relacji z pobytu w Grand Hotelu.
Lokalizacja: Krakowskie Przedmieście 56, Lublin | Otwarte od 6:30 do 23:00

W trakcie wcześniejszych wizyt w Lublinie jadłam w Mandragorze, Czarciej Łapie i Kardamonie. Było to jednak na tyle dawno, że wolę wstrzymać się z opinią na temat tych miejsc. Nie pamiętam problemów, ale też szczególnie nie zapadły w mojej pamięci.

Hotele w Lublinie

IBB Grand Hotel Lublinianka
Ekskluzywny, czterogwiazdkowy, monumentalny hotel w XIX wiecznym budynku. Hotel ma trzy kondygnacje, na których mieszczą się ogromne, stylizowane pokoje. W hotelu znajdziecie dobrą restaurację, saunę i spa. Pokój 2 osobowy w cenach promocyjnych znajdziecie za 250 zł → zob: aktualne promocje.
Lokalizacja: Krakowskie Przedmieście 56, Lublin

Hotel Wieniawski
Kameralny, butikowy hotel, który szczególnie polecam na romantyczne wyjazdy we dwoje. Obiekt ten mieści się w odrestaurowanej kamienicy, z oryginalną fasadą z 1912 roku. Pokoje są bardzo przytulne, nowocześnie urządzone. Na miejscu znajdziecie również ekskluzywną restaurację Three Romances. Pokój 2 osobowy w cenach promocyjnych znajdziecie tam za 200 zł → zob: aktualne promocje. Rezerwując pokój, koniecznie wybierzcie opcję ze śniadaniem, dzięki temu będziecie mieli szansę spróbować lokalnych specjałów takich jak: lubelski piróg z kaszą lub serem.
Lokalizacja: Sądowa 6, Lublin 

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

%d bloggers like this: