Przejdź do treści

Praga – praktycznie o hotelach i restauracjach

W Czechach byłam wielokrotnie, a w samej Pradze ogółem spędziłam blisko miesiąc. To pozwala mi sądzić, że coś o stolicy Czech wiem, a jak już wiem to chętnie się tym z wami podzielę. Poniżej znajdziecie sporo przydatnych informacji, dzięki którym zaoszczędzicie czas na inne ciekawsze aktywności. W informacjach celowo ominęłam temat atrakcji turystycznych, bo nie jestem fanem tych najpopularniejszych, a głupio wymieniać tylko te niszowe. Tradycyjnie sporo miejsca poświęciłam restauracjom i hotelom, i muszę wam powiedzieć, że Praga w tym aspekcie stoi na bardzo wysokim poziomie.

PatTravel_2014Czechy001-16A

Jak dotrzeć do Pragi?

  • Autobusem: Odległość między Krakowem a Pragą wynosi ok. 670 km czyli ok. 7 godz. samochodem. Wspominam o tym nie tylko dlatego, że mieszkam w okolicy Krakowa, ale przede wszystkim, ponieważ właśnie ze stolicy małopolski (przez Katowice) znajdziecie najwięcej najtańszych połączeń ze stolicą Czech. Średni koszt przejazdu tanimi autobusami to 30-50 zł. Oczywiście bywają promocje i ceny spadają poniżej tej kwoty, jak również należy się liczyć z tym, iż w okresie świąt i naszych długich weekendów ceny będą wyższe. Na tej trasie kursują między innymi: Polski BusLux ExpressLeo ExpressTiger Express.
  • Pociągiem: Pewną alternatywą dotarcia do Pragi może być pociąg Intercity. Oferta do rozważenia szczególnie dla ludzi z Warszawy i północy Polski. Przy dobrej promocji – deklarują ceny na poziomie 19 € (∼ 80 zł) – może wyjść niewiele drożej, a jednak szybciej.
  • Samolotem: Niestety nadal nie mamy z Czechami bezpośredniego taniego połączenia. Oczywiście możliwe są loty kombinowane np. Ryanairem przez Brukselę, ale uwzględniając odprawę i wszystkie kontrole na lotniskach, to tę opcję rekomenduję wyłącznie ludziom z północy naszego kraju. Rzecz jasna, istnieje alternatywa w postaci droższych operatorów np. naszego PLL LOT lub czeskiego Czech Airlines, ale w tych przypadkach należy się liczyć z biletami w cenie min. 500 zł w jedną stronę.

PatTravel_2014Czechy001-17A

Gdzie spać w Pradze?

W Pradze byłam kilka razy, za każdym razem spałam w innym miejscu, wszystkie jednak w obrębie Praga 1 Centrum. Ceny noclegów w Pradze są zbliżone do cen w Krakowie, czy Warszawie. Łóżko w czystym dormie można zarezerwować już od 50 zł, średniej klasy pokój dla dwóch osób to koszt około 120-250 zł, a elegancki apartament to wydatek od 300 zł w górę. Ceny oczywiście są uzależnione od sezonu i lokalizacji hostelu/hotelu. Z tanich miejscówek polecam Adam&Eva Hostel Prague (w pobliżu Muzeum Kampa), Hostel Kaiser (blisko Pl. Wacława) oraz McSleep Hostel Prague. Z trochę droższych noclegów, ale idealnych na weekendowy wyjazd we dwoje, polecam Hotel U Jezulatka (w pobliżu Mostu Karola), w podobnej lokalizacji Merchant’s Avenue Hotel oraz mój faworyt z górnej półki Boutique Hotel Constans.

PatTravel_2014Czechy001-15A

Gdzie dobrze zjeść w Pradze?

W Pradze są 3 restauracje wyróżnione gwiazdkami Michelin. Póki co, odwiedziłam tylko niezachwycającą restaurację Alcron o czym możecie poczytać w mojej recenzji. Pozostałe dwie restauracje, które czekają na mnie (a może i na was) to Field oraz La Degustation Bohême Bourgeoise. Z innych dobrych restauracji polecam Divinis i Na Kopci. A jeśli wolicie tradycyjne czeskie dania z lokalnych barów i swojskich restauracji, to rekomenduję: U Magistra Kelly, knajpę U houbaře oraz wegetariański bar Lehká hlava. O tym, co warto zamówić w praskiej restauracji możecie przeczytać w innym moim wpisie 10 dań, które warto spróbować w Czechach.
PatTravel_2014Czechy001ADSC_0084dsc_0156DSC_0076

PatTravel_2014Czechy001-6APatTravel_2014Czechy001-22A

PatTravel_2014Czechy001-24A

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.