Skip to content

Wrześniowe winobrania w Czechach

Wyśmienite wino i przysmaki czeskiej kuchni to powody dla których warto we wrześniu wybrać się do naszych ulubionych południowych sąsiadów.

winobranie w czechach

Pierwsze winobranie możecie uskutecznić już w 2 weekend września. W barokowym kurorcie w miejscowości Kuks możecie degustować wina w odnowionej, malowniczej winnicy hrabiego Šporka. Podczas imprezy, swoje wina zaprezentuje ponad dwudziestu czeskich winiarzy. Na gości będą również czekać specjały kuchni regionalnej.

W tym samym tygodniu, słynne miasteczko winiarskie Mikulov na południowych Morawach zaprasza na Palavskie Winobranie. W sobotę do Mikulova przybędzie historyczny orszak z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów Mikulova – wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Lichtenštejna. Miasto przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne.

Podobnie w regionie Slovacko na Morawach Wschodnich odbędzie się barwna impreza – Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków, przybliżająca historię i bogaty folklor regionu.  Oprócz degustacji miejscowego wina na gości czekają imprezy kulturalne, barwny korowód w strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty.

Mikulov

Znojmo  będzie świętować winobranie 14-16 września. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się tu w roku 1966, upamiętnia wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego. Zawitał on do miasta ze swym orszakiem w roku 1327. Na pamiątkę tego wydarzenia miasto przemierzy królewski orszak z Janem Luksemburskim i jego małżonką Elżbietą z Przemyślidów. Wino będzie się lało do wieczora.

W tych samych dniach, tradycyjne winobranie odbędzie się również w Litoměřicach (północno-zachodnie Czechy). W sobotę miasto przemierzy wielki orszak  historyczny, który przywita samego króla Karola IV. Na głównym podium zaprezentują się najlepsi muzykanci z Litomierzyc i okolicy. I tutaj  zapowiadają wyśmienitą kuchnię czeską.

W ostatni weekend września warto wybrać się na winobranie na piękny zamek Karlsztejn, oddalonym ok. 25 km od Pragi. Oprócz degustacji karlsztejnskich win, burczaków – słodkich, smacznych napojów z fermentującego wina,  oraz  specjałów kulinarnych, na gości czekają między innymi koncerty muzyki dawnej, folkowej i ludowej, przegląd strojów średniowiecznych, pokazy szermierki, występy fakirów, średniowieczny jarmark, interaktywne zabawy dla dzieci, nauka historycznych tańców na rynku, wielki królewski turniej rycerski

orszak winnyczeski winiarz

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

%d bloggers like this: