Skip to content

Osada Kościelisko. Weekend w góralskiej chacie

Prasa donosi ostatnio, że trwa boom za zakup nieruchomości w Zakopanem. Ceny podobno dochodzą nawet do 18 tys. za m2. Miasto ma w sobie oczywiście dużo urlopowego uroku i swoisty charakter, jednak pogoń za dutkami, płatny każdy kawałek parkingu – nawet pod sklepami spożywczymi i ogromny tłok potrafią zepsuć humor nawet największym optymistom. Już jeżdżąc na kolonie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (wiem, wiem, kurz i dużo pajęczyn) moim celem było nie samo Zakopane, a pobliskie Kościelisko. Od Zakopanego dzieli je tylko 7 km, więc bezproblemowo można dotrzeć tam samochodem, rowerem czy busem. Bezsprzecznie jest to miejsce, gdzie zewsząd otaczają nas jedne z najładniejszych widoków na Tatry. Przede wszystkim – można doświadczyć przestrzeni, a widoków nie zasłaniają billboardy i reklamy w każdym rozmiarze. Kościelisko to główne stylowe góralskie pensjonaty/hotele, dużo świętego spokoju i ciszy.

giewontpolskie tatry

W trakcie ostatniego wyjazdu zatrzymałyśmy się w Osadzie Kościelisko. Był to ostatni weekend lipca, i czas całkowitego zaćmienia księżyca. Jeśliby poziomu cukru zanadto nie podnosiło oglądanie czerwonego księżyca ponad Giewontem, to dodam, że w bonusie była też letnia burza i walczące z chmurami słońce dające niezwykłe pogodowe widowisko. A to wszystko w „telewizorze” ogromnych okien tarasowych w apartamencie 3B.

tatry

Osada Kościelisko to kompleks 5 góralskich domków, z których każdy kryje 4 stylowo i niezwykle przytulnie urządzone apartamenty. Odpowiednio – dla 4, 6 lub 8 osób. Jasne, drewniane wnętrza i podłogi, kominek, który można rozpalić samodzielnie dla stworzenia atmosfery „heavy romantic”, aneks kuchenny z ekspresem do kawy, taras ze wspaniałym, nieprzesłonionym niczym widokiem na śpiącego rycerza i łąki usłane dywanami z wierzbówki kiprzycy, z której listków można przyrządzić tzw. rosyjską herbatę. Ach, Kościelisko! Do Osady warto wziąć ze sobą ulubione ziarna. Jeśli jednak ogarnie was słodkie lenistwo i przyjdzie ochota na małą przekąskę lub napój to gospodarze mają także sklepik, gdzie szybko uzupełnicie porcję kalorii lub zapomnianej kofeiny.

goralska chataosada kościeliskogóralski domnocleg w koscieliskukoscielisko osadazakopane nocleggoralskie apartamentywierzbówki kiprzycywierzbówki

Teraz wiadomość dla tych, którzy lubią w górach doświadczyć trochę prawdziwie górskiej aktywności (z obserwacji i doświadczenia wiem, że nie jest to tak oczywiste;): z Osady można dotrzeć bezpośrednio do Dolin: Kościeliskiej i Chochołowskiej. Niedaleko jest granica ze Słowacją, więc można także atakować pobliskie polskie i słowackie szczyty. Ale, jako małą wymówkę dopiszę, że sama Osada Kościelisko jest na wysokości 1100 m.n.p.m. więc dotarcie do niej liczy się jak wspinaczka, a dodatkowo miejsce góruje nad innymi hotelami, i jak już pisałam wcześniej widoki są tylko dla was, a i powietrze na tej wysokości jakby czystsze.

baca owce i baranybaranydolina chochołowskachochołówziębówkaobiad w plenerze

Nie byłybyśmy sobą, gdyby przy okazji pobytu w górach nie próbowały znaleźć oryginalnych smaków kuchni podhalańskiej. W pobliżu Osady znajduje się Ziębówka, karczma góralska serwująca miks kuchni śródziemnomorskiej i podhalańskiej. Jako pierogowemu potworowi niestety nie udało mi się załapać na esencje lata – pierogi z jagodami i kwaśną śmietaną, ale za to spróbowałam pierogów ziębówkowych z kapustą i bryndzą. Patrycja próbowała kwaśnicy (prawdziwa, góralska!) i placków ziemniaczanych w sosie grzybowym. Z ciekawostek: w menu restauracji jest sałacianka i kakao z piankami marshmallow. Jeśli nie przyjedziecie do Osady z prowiantem, na śniadanie zdecydowanie warto wybrać się na Strych czyli do Strh Bistro Art Cafe w Zakopanem. W zależności od upodobań: od owsianek, przez jajecznicę aż po pankejki czy zestawy śniadaniowe dla mięsożerców i wegetariańskie mazidła – to ostatnie polecamy najbardziej! Na obiad czy kolację rezerwujcie miejsca w Zakopiańskiej. Restauracja mieści się w zabytkowej willi Konstantynówka. W karcie znowu mariaż kuchni – tym razem europejskich (bonjour Francjo!) z  podhalańską. Koniecznie zamówcie pierogi z bryndzą lub te z górskim pstrągiem, a później spróbujcie zgadnąć z czego robione jest czarne ciasto. Hej!

pierogi z kapustąStrh Bistro Art Cafe

Nocleg w Osadzie, zarezerwujecie na bookingu lub bezpośrednio na stronie obiektu
Kierpcówka 34a – 34j, 34-511 Kościelisko

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

%d bloggers like this: