Przejdź do treści

Kawa po wiedeńsku – Kawiarnie w Wiedniu

W polskim rozumieniu kawa po wiedeńsku to kawa z bitą śmietaną, z dodatkiem utartej gorzkiej czekolady. W Wiedniu taka kawa to einspänner. Podawana najczęściej w przeźroczystych szklankach, aby wyraźnie zaznaczyć warstwy podwójnego espresso, bitej śmietany i czekolady.

W wiedeńskich kawiarniach popularniejsza od niej jest  (wiener) melange, czyli podwójne espresso z gorącym mlekiem i kleksem mlecznej pianki. Melange występuje w różnych odmianach: w niektórych ilość mleka równa jest ilości kawy, do innych dolewa się gorącą czekoladę. 

Istnieją też inne kawy opisywane jako wiedeńskie. Tak przedstawia się m.in. klasyczną, mocną, czarną kawę verlängerter (verlängerter schwarzer), jak i kawę z mlekiem verlängerter brauner

Wiedeńskie Kawiarnie / Wiener Kaffeehaus

Wiedeńskie kawiarnie to nie tylko miejsca, w których można zjeść pyszne ciasta i napić się dobrej kawy. W ciągu ponad 300 letniej kawiarnianej tradycji, wiedeńskie kawiarnie nabrały wyjątkowego klimatu. Atmosfery nadają im zarówno historyczne eksponaty, meble  – często antyki – i bibeloty, ale również lekko starodawny styl bycia kelnerów.

Café Sacher

Miejsce kultowe, głównie za sprawą słynnego czekoladowego tortu. Ten, popularny dzisiaj, deser został stworzony w 1832 przez Franza Sachera. Czekoladowy tort przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową powstał na dworze austriackiego księcia Klemensa von Metternicha. Za życia autora, tort nie zdobył większego uznania. Dopiero za sprawą jego syna, Eduarda, ciasto zostało skutecznie wypromowane. Od 1876 r. podawano ciasto wszystkim gościom nowego wiedeńskiego Hotelu Sacher. Historia jednak, i tym razem, nie była dla Sacherów łaskawa, bowiem hotel zbankrutował, a prawa do wyłącznej sprzedaży tortu nierozważnie przekazano konkurencji. Niedawno, po 90 latach sądowych sporów, współczesny Hotel Sacher odzyskał prawo do wyłącznej sprzedaży tortu.

Ceny: Wiedeńskie kawy kosztują € 5,90. Kawałek tortu Sachera to wydatek € 7,50. W menu znajdziecie również zestaw tort z bitą śmietaną, kawą i małą wodą mineralną za € 16,90, oraz zestaw specjalny z dodatkowym kieliszkiem musującego wina za € 25,20

Adres: Café Sacher Wien, Philharmoniker 4 → otwarte: 08:00-24:00

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sacher Hotels (@sacherhotels)

Café Demel 

Wnuk Sachera, po plajcie hotelu ojca, pracował w cukierni Demel i to właśnie tej kawiarni sprezentował recepturę na słynny wiedeński tort. Przez wiele lat, to właśnie w tym miejscu można było spróbować oryginalnego wypieku. [Kilkanaście lat temu, ja również zjadłam tutaj swój pierwszy w życiu Sachertorte].

Cukiernia została założona w 1786 roku przez Christophera Demela. Wnętrza, po licznych renowacjach, obecnie nawiązują do pierwszego wystroju. Podobnie obsługa w charakterystycznych staromodnych uniformach, to wspomnienie pierwszego serwisu prowadzonego przez dziewczęta z wiedeńskiej szkoły przyklasztornej.

Lokal jest znany z wybitnych wyrobów cukierniczych, sprzedawanych na parterze. Szczególnie wypromowanym deserem jest fiołkowy sorbet  Veilchensorbet, którym ponoć zachwycała się już cesarzowa Sisi.

Ceny: Wiedeńskie kawy kosztują € 5,90. W bufecie cukierniczym znajdzie duży wybór ciast, w tym również tort inspirowany klasykiem Sachera. Cafe Demel oferuje również śniadania (zestawy od € 11,50), w kawiarni na piętrze zjecie również Wiener Schnitzel (€ 25,90).

Adres: Café Demel K. u. K. Hofzuckerbäcker, Kohlmarkt 14 → otwarte: 08:00-19:00

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Berlin Food Tour (@berlinfoodtour)

Café Central

Kolejna kultowa kawiarnia, tym razem otwarta w 1876 roku. Na przełomie XIX i XX wieku była miejscem spotkań wiedeńskich artystów i pisarzy. W tym miejscu spotykali się również polityczni decydenci tamtych czasów, także ci z niechlubną historią – Lenin, Stalin, Trocki i Hitler.

Ceny: Wiedeńskie kawy kosztują  € 5,10. Szczególnie polecam omlet cesarski (kaiserschmarrn) € 9,50 oraz Wiener Apfelstrudel z dużą ilością sosu waniliowego € 7,30. Dania są ogromne i śmiało można je podzielić na 2 porcje, ale jest haczyk – jeśli poprosicie o dodatkowy pusty talerz to do waszego rachunku zostanie doliczona extra opłata w wysokości  € 2,50.

Adres: Café Central, Herrengasse 14 (Pałac Ferstel) → otwarte: 07:30-22:00

Café Schwarzenberg 

Kawiarnia otwarta 1861, ale do 1902 działała jako Café Hochleitner, a później jako Café Sperrer. W trakcie II wojny światowej była to ulubiona kawiarnia nazistów, funkcjonująca jako Café Deutschland. Jak każda wiedeńska kawiarnia, tak i ta miała swojego sławnego stałego klienta. Tutaj był to to architekt Josef Hoffmann, założyciel Wiener Werkstätte. Jest to o tyle ważne, że osoba ta aktywnie uczestniczyła we wszelkich modernizacjach lokalu. 

Ceny: Wiedeńskie kawy kosztują € 4,70, gorąca czekolada od € 5,30. W ofercie spora ilość herbat. Warto zamówić apfelstrudel z sosem i żurawiną (€ 6,30) i kaiserschmarrn z powidłem śliwkowym (€ 8,10).

Adres: Café Schwarzenberg, Kärntner Ring 17 (obok Musikverein) → otwarte: 07:30 -24:00

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Clarisse. (@lafouinehiberne)

Cafe Mozart

Jedna z najstarszych wiedeńskich kawiarni, otworzona w 1791 roku, po śmierci i na cześć jednego z  największych austriackich kompozytorów. W okresie Biedermeieru było to jedno z popularniejszych miejsc spotkań malarzy, kompozytorów i pisarzy austriackich. Współcześnie jest to dobry adres śniadaniowy. Na miejscu, podobnie jak w innych kawiarniach, ogromny wybór ciast i ciasteczek.

W tej kawiarni za € 5,70 wypijecie wiener melange i verlängerter. Zjecie też tradycyjne austriackie desery w cenach € 6-9. 

Adres: Café Mozart, Albertinaplatz 2 (naprzeciwko Muzeum Albertina) → otwarte: 08:00-24:00

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Angela Kuo✨ (@angela6636)

Café Frauenhuber

Jeśli natomiast celujecie w rekord i szukacie najstarszej kawiarni, to wybierzcie Cafe Frauenhuber. Otwarta w 1720 roku, była ulubionym miejscem spotkań  Wolfganga Amadeusza Mozarta. Istnieją dokumenty, że właśnie w tej kawiarni w 1788 roku odbył się wspólny koncert Mozarta i Beethovena.

Adres: Café Frauenhuber, Himmelpfortgasse 6 → otwarte: 08:00-23:00 (niedziela 10:00-22:00)

Café Landtmann

Kolejna tradycyjna wiedeńska kawiarnia, założona przez Franciszka Landtmann w 1873 roku. Zasłynęła jako ulubiona restauracja Zygmunta Freuda. Była miejscem spotkań przemysłowców, polityków i filozofów, obecnie to idealne miejsce oczekiwania na spektakl w sąsiednim Burgtheater.

Adres: Café Landtmann, Universitätsring 4 → otwarte: 07:30-24:00

 

 

 
 

 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 

 

 

 
 

 
 

 

 

 

 

Post udostępniony przez Robert Campbell (@original_grasshopper)

Café Prückel

Została otwarta w 1880 roku, ale obecne wyposażenie pamięta styl lat 60 i 70-tych. Wyposażenie odbiega od klasycznych wiedeńskich wnętrz, które możecie zobaczyć we wszystkich powyższej opisanych kawiarniach. W tym miejscu, trochę mniej liczą się konwenanse, preferowany jest lekko zblazowany styl bycia. Wśród klienteli sporo przedstawicieli starszego pokolenia, którzy obecność w tym miejscu zapewne wpisane mają w dzienny rytuał. Dużo też młodych Wiedeńczyków, co nie jest takie oczywiste w klasycznych kawiarniach.

Adres: Café Stubenring 24 (w pobliżu Stadtpark) → otwarte: 08:30-22:00

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PatTravel.PL (@pattravel.pl)

Café Palmenhaus 

Dom Palmenhaus został zbudowany w 1822 roku i był miejscem relaksu cesarza. Dziś Palmenhaus to oblegany przez młodych Burggarten i uwielbiana przez instagramerów Palmiarnia. Sama kawiarnia w środku raczej niezbyt atrakcyjna. Warto zajrzeć do środka, a kawę lepiej wypić na zewnątrz.

Adres: Café Palmenhaus, Burggarten 1 → otwarte: 10:00-24:00 (niedziela 09:00-23:00)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PatTravel.PL (@pattravel.pl)

Kleines Cafe

Na zakończenie moje odkrycie ostatniego wyjazdu. Mała kawiarenka, blisko głównych atrakcji Wiednia, ale na tyle ukryta, że w większości wypełniona mieszkańcami. My trafiliśmy tam podążając za lokacjami kultowego filmu „Przed wschodem słońca”.

Ceny: Espresso kosztuje € 2,60, viennese melange € 3,80, einspanner € 4,70. Można płacić wyłącznie gotówką.

Adres: Kleines Café, Franziskanerpl. 3 → otwarte: 10:00-02:00

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Podróże Kulinarne / PatTravel (@podrozekulinarne)

Na koniec pamiętajcie, że w kawiarni w Wiedniu można godzinami siedzieć samotnie przy filiżance kawy i czytać lub przeglądać gazetę. Każdy gość ma prawo delektować się pobytem w kawiarni i nie może czuć presji opuszczenia jej po wypiciu swojej (nietaniej) filiżanki kawy.

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.