Skip to content

Najważniejsze techniki street art

Długo zwlekałam z tym tematem, wydawało mi się, że osoby deklarujące zainteresowanie sztuką ulicy, dobrze rozpoznają najważniejsze techniki, a te niezainteresowane trudno nauczać na siłę. Ale wiecie co? – wcale tak nie jest. Nierozpoznany problem, nie oznacza że on nie istnieje, błędy w nazewnictwie są masowo rozpowszechniane na blogach. W imię walki o prawdę, postanowiłam przygotować małe streetartowe korepetycje. Poniżej znajdziecie 10 najważniejszych technik street art, które najprawdopodobniej na co dzień spotykacie w swoich miastach.

1. Murale

Mural to obraz wielkoformatowy, malowany bezpośrednio na ścianie budynku. Z uwagi na rozmiar i bardzo często zaangażowanie wybitnych artystów, to własnie ta forma jest najbardziej doceniana na świecie. W obrębie tej techniki istnieje kilka sposobów tworzenia. Najprostsza metoda wymaga użycia projektora i przerysowania wcześniej przygotowanego obrazu. Inna wykorzystuje siatkę kwadratową proporcji, do odwzorowania wcześniej przygotowanego szkicu. Murale mogą być malowane farbami akrylowymi lub sprayem. W Polsce wybitne prace tą techniką tworzą m.in. Etam Cru, Sepe i Chazme.

2. Szablony

Technika szablonu (stencil, pochoir) została po raz pierwszy użyta w latach 80-tych w Paryżu. Od tego czasu stała się najpopularniejszą formą zaangażowania artystycznego ulicy. Początkowo używano metalowych szablonów, które ułatwiały nakładanie farby, ale ich wykonanie było bardzo pracochłonne. Z tego powodu obecnie stosuje się mniej sztywne szablony papierowe i foliowe. Technikę szablonu spopularyzowali Blek Le Rat,  Jef Aérosola i oczywiście Banksy.

3. Plakaty

Plakaty (paste up) przypominają (foto)tapety i w taki sam sposób nanoszone są na powierzchnie. Mogą być rysowane, malowane, ale równie popularne są wydruki zdjęć lub grafik. Plakaty są niestety bardzo nietrwałe i szybko niszczeją pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przez to, iż jest to jedna z mniej inwazyjnych form streetartu, dlatego też w wielu miastach europejskich uznana jest za technikę legalną. Fenomenalnym twórcą pracującym w tej technice jest francuski fotograf JR.

4. Tagowanie

Tag to rodzaj podpisu grafficiarza (writera), który identyfikuje jego styl. Jest to najstarsza i najprostsza forma graffiti. Powstaje przy pomocy sprayu lub markera. Z założenia do tagowania nie używa się szablonów. Najbardziej złożoną formą tagowania jest wrzuta, która zawsze posiada kontur i wypełnienie. Nie ukrywam, że mam duży problem z estetyką tej techniki.

5. Wlepki

Wlepki (stickery) to streetartowe naklejki. Mogą być papierowe lub na folii winylowej. Te pierwsze, z oczywistych względów są mniej trwałe. Papierowe bywają ręcznie malowane, ale mogą być także drukowane, kserowane, odbijane od szablonu lub pieczątek. Foliowe produkowane są raczej seryjnie w oparciu o projekt komputerowy. Jednym z bardziej znanych twórców stickerartu jest Shepard Fairey czyli Obey Giant.

6. Ceramika

Ceramic street art łączący w sobie idee wlepki i rzeźby. Kafelki mogą być traktowane jako trwalszy kanał przekazu, ale również mogą być elementem mozaiki lub innej większej figury. Najpopularniejszym przykładem tego typu prac są aktywności francuskiego artysty Invadera.

7. Tape Art

Duct tape art to technika wykorzystująca do tworzenia taśmy i folie izolacyjne. Taśmy mogą być jednobarwne, kolorowe, a nawet ze specjalnym zaprojektowanym nadrukiem. Mogą być wodoodporne, elastyczne, rozciągliwe, ważne aby umożliwiały szybkie odrywanie i nanoszenie na ściany. Ciekawymi artystami tego nurtu są Buff DissMarc Khaisman.

Klimt – Der Kuss #tapeart #tapethat #tape #art #klimt #derkuss #streetart #urbanart

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika TAPE THAT (@tape.that)

8.  Carving

Mało popularną, ale bardzo spektakularną techniką streetartową jest carving czyli grawerowanie, rzeźbienie, drapanie. Prace tą techniką mogą mieć charakter linorytu, przestrzennego graffiti lub tradycyjnie pojmowanej rzeźby. Najbardziej znanym twórcą tej techniki jest Vhils.

9. Billboard Art

Billboardy umożliwiają wykorzystanie, w obrębie tablicowych ram, każdej z wyżej wymienionych technik. Niezależnie od tego stworzono odrębny nurt artystycznego przerabiania treści reklam i plakatów. Modyfikowane mogą być całe bilbordy czy szyldy reklamowe (dodatkowe oświetlenia, ekstra elementy), albo tylko pojedyńcze słowa, które zupełnie zniekształcą przekaz. Ta technika jest bardzo często wykorzystywana jako nośnik informacji antypolitycznych i prospołecznych.

10. Free hand

Free hand to technika określająca wszystkie prace w przestrzeni miejskiej, które powstają odręcznie, bez dodatkowych szablonów, wzorników i innych pomocniczych narzędzi. Chodzi o malowane, rysowane detali ulic, wykorzystanie zastałych elementów i traktowanie ich jako płótna lub kartki papieru.

Arte en las calles. #streetart #graffiti #morocco #esaouira #blue #rastafari #gnawa #hippy

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Producción Audiovisual Cádiz. (@cinecadiz)

Wymienione przeze mnie techniki nie wyczerpują tematu. Sposobów artystycznego wyrazu w przestrzeni miejskiej jest bardzo dużo i ciągle powstają nowe. Jak widać techniki przenikają się między sobą, artyści eksperymentują z formą, techniką i przestrzenią. Ale czy nie o to chodzi w sztuce, a szczególnie w tak niepokornej sztuce ulicy?

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

 • Strasznie podobają mi się „graffiti” w takim wydaniu. One naprawdę zdobią – szczególnie jakieś stare kamienice.

 • Nie miałam pojęcia, że tyle technik jest! Poza muralami znałam dotychczas tylko tagowanie (zazwyczaj bardzo słabe), szablony i wlepki. Fantastycznie wyglądają prace wykorzystujące ceramikę – napatrzeć się nie mogę na tą z udostępnionego przez Ciebie zdjęcia. I do tego ten Klimt z taśmy izolacyjnej… Cudo! Mieszkam we Wrocławiu, tutaj powstaje coraz więcej murali na starych budynkach mieszkalnych i są coraz lepsze. Będę teraz uważniej się rozglądać za okazami street artu z wykorzystaniem innych technik!

  • Technik jest jeszcze więcej, tutaj przedstawiłam te najpopularniejsze na europejskiej scenie streetartowej. Mimo, że we Wrocławiu byłam kilka razy, to od strony muralowej zupełnie miasta nie rozpoznałam. Obiecuje nadrobić 🙂

 • Aleksandra Kasprzyk

  Poznałam te techniki na moich zajęciach z analizy tekstu wizualnego. Piękne. Miło, gdy ktos stworzy coś takiego niż szpecić środowisko jakimiś bezsensownymi, czasem chamskimi bazgrołami.

  • Na jakim kierunku miałaś taki przedmiot?

 • Świetny wpis! Nie znam się na technikach ale uwielbiam podziwiać street art! 🙂

 • Bardzo ciekawy wpis – nie miałam pojęcia, że jest tyle technik street artu – w sumie to nawet nie wszystkie chyba widziałam. Albo muszę się zacząć dokładniej przyglądać teraz, kiedy już wiem na co zwracać uwagę 😉

  • Miło czytać takie opinie. W tym artykule wybrałam 10 najpopularniejszych technik, a w toku przygotowań naliczyłam ich aż 25 🙂 Pozostałe są już bardziej niszowe i może odniosę się do nich już w przypadku konkretnych artystów.

 • super ciekawy artykuł, nawet jak ktoś się nie interesuje street artem! zgaduję, że ktoś to już wcześniej usystematyzował? Fajnie mieć świadomość, że rysunki na murach są przemyślane, że jest wiele technik i stylów. Następnym razem jak zobaczę jakął uliczną sztukę, nie przejdę obok niej bezmyślnie 😉 Muszę się chyba zacząć uważniej przyglądać…

  • Nazwy poszczególnych technik, oczywiście funkcjonują w obrębie społeczności artystów. Nie jest to wiedza tajna, ale też nie znalazłam w PL książki, ani nawet artykułu na ten temat. Mam za to kilka albumów anglojęzycznych dedykowanych konkretnym artystom i tam na wstępach zdarzają się jakieś konkretniejsze informacje.

 • Myślę, że gdyby wszystkie stare budynki, obskurne mury i odstraszające baraki wykorzystać na któreś z powyższych form, to od razu było weselej.

 • Monika

  Nigdy nie zastanawiałam się nad sztuką ulicy, choć mijam ją zapewne codziennie. Muszę jednak przyznać, że niewiele dzieł zwraca moją uwagę. Jednak jak już coś zwróci to jest efekt wow:) http://www.literattka.wordpress.com

 • Nie wiedziałam, że istnieje taki podział 😃 dowiedziałam się czegoś nowego

 • Mimo że raczej nie siedzimy w temacie, to nazwy nie są nam obce i w sumie na skojarzenia myślę że 70% wskazalibyśmy poprawnie. Może to dlatego że mieszkamy w Krakowie i wbrew pozorom jest u nas trochę tego więc gdzieś tam w naszej świadomości istnieje „jako takie” pojecie w temacie. Nie daleko Damiana jest nawet jeden dość znany Mural w Krakowie (konkretnie na podgórzu), no i u osób zainteresowanych tematem pewnie też. 🙂

 • Kiedyś napisałam dokładnie taki sam post. Byłam ciekawa czy wyczerpałyśmy temat podobnie, ale jednak wymieniłaś inne rzeczy. O tape arcie nie słyszałam. A dla porównania: http://pozornie-zalezna.blog.pl/2014/06/18/kilka-rzeczy-ktorych-nie-wiedzialam-o-street-art-w-berlinie-a-o-ktorych-wy-sie-dowiedzcie-juz-przed-wycieczka-cz-1/

%d bloggers like this: