Przejdź do treści

Gdzie nocować w Budapeszcie? – Brody House

Powracam z pytaniem: Gdzie spać w Budapeszcie? Tym razem, chce wam pokazać niezwykłe, artystyczne miejsce, które wyjątkowo trudno skategoryzować, ale które na pewno warto odwiedzić i które stanowi idealną odpowiedź na to popularne w sieci pytanie.

Brody House

Brody House to trochę aparthotel, a trochę klub artystyczny. W prasie określany jako art boutique hotel, a w wyszukiwarkach noclegów przypisany do kategorii design guesthouse. Brody House mieści się w starej kamienicy przy ulicy Brody Sandor, w budapesztańskiej dzielnicy Józsefváros (VIII). Rezydencję wybudował w 1896 roku lekarz, który później w tym budynku prowadził swoją praktykę ginekologiczno-położniczą. W tracie II wojny światowej, z oczywistych względów, budynek zmienił właścicieli, a po wojnie został zaadaptowany jako typowy czynszowiec. W kolejnych latach, jak to dość typowe dla czasów komunistycznych, budynek niszczał …

Początek Brody House to 2009 rok. Wówczas dwóch anglików William Clothier i Peter Grundberg, po długich i intensywnych podróżach po świecie, postanowiło osiedlić się w Budapeszcie. W zakupionej części kamienicy, zainicjowali wieczory artystyczne i zorganizowali oryginalne miejsce na wernisaże młodych artystów. Równolegle inwestorzy nabywali i remontowali kolejne mieszkania w tej samej kamienicy. Stopniowo oferta Brody House zwiększała się o kolejne ciekawe pokoje i apartamenty. Okres przygotowania pomieszczeń noclegowych i imponującej przestrzeni wspólnej hotelu trwał (i nadal trwa) długo, ponieważ całość została wymyślona, zaprojektowana i zrealizowana wyłącznie przez dwójkę właścicieli.

Weiler’s studio

Obecnie Brody House oferuje 8 pokoi i 3 apartamenty, z których każdy jest artystyczną perełką sztuki współczesnej. Apartamenty i pokoje w hotelu noszą imiona artystów, których prace są prezentowane w środku. Nam przyszło spędzać czas w towarzystwie prac węgierskiego twórcy Petera Weilera.

Nasz apartament (45 m²) był zaadaptowanym mieszkaniem, z zachowanym układem pomieszczeń użytkowych. Do naszej dyspozycji były 2 piętra, z 3 sypialniami, dedykowane w ofercie dla 6 osób. Pomieszczenia, poza nowoczesną kuchnią, wyposażono w postarzane minimalistyczne meble. Część ścian i mebli pokryto gazetowym decoupagem, na pozostałych wyeksponowano kolorowe popartowe prace Weilera. Obrazy reporterskie, mocno fotograficzne, zbliżone stylistycznie do prac Sasnala.

Brody Land

Oczywiście nie można zapominać, że Brody House to część większego artystycznego konceptu. W ramach noclegu można bez ograniczeń korzystać z ogromnej przestrzeni wspólnej, w której właściciele dali upust swoim artystycznym fascynacjom. W tym miejscu serwowane są bezpłatnie śniadania, znajduje się samoobsługowy (sic!) drinkbar, tutaj można też popracować lub najnormalniej w świecie odpocząć w gustownych okolicznościach sztuki. Pod szyldem Brody, w Budapeszcie działa także Brody Studios czyli artystyczne atelier, bar i bistro oraz galeria sztuki Brody Collection.

Koszt wynajęcia podobnego do naszego apartamentu to ok. 500 zł za noc. Opcja idealna dla grupy 4-6 osobowej lub na dłuższy pobyt. Jeśli jedziecie w pojedynkę lub w parze, to warto rozważyć tańszą rezerwację w pokojach. Niezależnie od wybranej opcji noclegowej, na pewno będziecie mieli nieograniczony dostęp do centralnego punktu z barami, a uwierzcie mi, że jest to warte każdej ceny. Potwierdza to ostatni ranking Guardiana, w którym uznano Brody House za 1 z 10 najlepiej zaprojektowanych hoteli na świecie!

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.