Skip to content

Kategoria: Portugalia

Portugalia, właściwie Republika Portugalska to najdalej wysunięte na zachód państwo europejskie. Położone na  Półwyspie Iberyjskim, graniczące z Hiszpanią. W skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera.

Stolica: Lizbona
Wiza: UE, Strefa Schengen, brak wiz
Czas: UTC+0, a czas letni UTC+1 czyli – 1 godz. w stosunku do PL
Waluta: Euro €
Elektryczność: 230 V; 50 Hz, wtyczki typu C (jak w PL)

Warto zobaczyć: Lizbona, Porto, Sintra, Cabo da Roca, Coimbra, wybrzeże Algarve (Faro, Lagos), dolina Duero + Azory, Madera
Warto spróbować: 10 najlepszych portugalskich dań
Warto wypić: Porto, Madera, Vinho verde, Alvarinho

Gdzie nocować w Porto?

Porto jest drugą, co do wielkości aglomeracją w Portugalii, zlokalizowaną w północnej części kraju. Miasto z ciekawą architekturą i lokalizacją, z dostępem do oceanu, z kultowym trunkiem, a do tego komfortową komunikacją oraz wyjątkowo przyjazną atmosferą. W zeszłym roku Porto miało tytuł jednego z najlepszych kierunków turystycznych w Europie. W tym roku ma szanse utrzymać ten tytuł, z niemałym udziałem naszych rodaków. Dzięki tanim liniom lotniczym, mamy już przystępne cenowo, bezpośrednie połączenia do tego przyjemnego klimatycznie miejsca.

czytaj dalej Gdzie nocować w Porto?

Leave a Comment

10 dań, których warto spróbować w Portugalii

Portugalia w pełni korzysta kulinarnie z walorów swojej lokalizacji. Ryby i owoce morza są tam odmieniane przez wszystkie przypadki – grillowane, smażone, gotowane, zapiekane i w ogromnym stopniu też zapuszkowywane. Tym niemniej ulubiona portugalska ryba – dorsz, przybywa w wersji zasolonej, ze skandynawskich łowisk. Portugalczycy uwielbiają także mięso. Oprócz wieprzowiny i wołowiny w wielu daniach serwowana jest także koźlina i baranina.

czytaj dalej 10 dań, których warto spróbować w Portugalii

3 komentarze

Smaki Porto – Vintage Food Tour

„Porto w Porto” to hasło, które przewijało się w naszych podróżniczych planach już od kilku lat. Udało się je zrealizować na początku listopada, i przy niezwykle ciepłej i słonecznej, nietypowej dla jesiennej pory (zwykle mocno deszczowej) pogodzie spędzić kilka dni w stolicy portugalskiego trunku. O porto na blogu jeszcze będzie, ale najpierw porozmawiajmy o jedzeniu.

czytaj dalej Smaki Porto – Vintage Food Tour

Leave a Comment