Skip to content

Kategoria: Czechy

Czechy, właściwie Republika Czeska to państwo śródlądowe w Środkowej Europie. Sąsiaduje z Polską, Niemcami, Austrią oraz Słowacją. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska.

Stolica: Praga
Wiza: UE, Strefa Schengen, brak wiz
Czas: UTC+1, jak w PL
Waluta: Korona czeska CZK / Kč
Elektryczność: 230 V; 50 Hz, wtyczki typu C (jak w PL)

Warto zobaczyć: Praga, Brno, Ołomuniec, Ostrawa, Morawy, skalne miasto Adršpach
Warto spróbować: 10 najlepszych czeskich dań
Warto wypić: czeskie piwa, czeskie wina, Beherovka, Absynt

Podróż kulinarna po Morawach Wschodnich

Powodów do odwiedzenia czeskiego regionu Valašsko (Morawska Wołoszczyzna) jest wiele. Lasy, góry, rekreacja letnia (rowery, piesze szlaki) i zimowa (wyciągi i skocznie narciarskie). Ponadto – co dla mnie najistotniejsze – Morawy oferują 10 dobrze przygotowanych szlaków winiarskich, a ostatnio z lokalnej inicjatywy, w okolicy Roznova pod Radhostem, uruchomiono specjalny kulinarny program zwiedzania i degustowania lokalnych produktów.

czytaj dalej Podróż kulinarna po Morawach Wschodnich

2 komentarze

Karlovsky gastrofestival 2017

W ubiegły weekend we wschodnich Morawach, a dokładnie w malowniczej dolinie Lessková w Velké Karlovice, po raz 8 odbył się największy czeski festiwal gastronomiczny. W ramach tego wydarzenia organizowane były degustacje wołowskich specjałów, pokazy kulinarne, wieczory barmańskie oraz imprezy towarzyszące. Głównym wydarzeniem był jarmark kulinarny zlokalizowany na turystycznym szlaku obejmującym 3,5 km.

czytaj dalej Karlovsky gastrofestival 2017

1 Comment