Skip to content

Degustacja włoskich win w Vinoteka 13

HoReCa Meeting w Krakowie

W ramach branżowego wydarzenia HoReCa Meeting organizowanego przez Vinoteka 13, uczestniczyłam w degustacji win z dwóch włoskich winnic. Północ reprezentowała winiarnia Villa Russiz (Friuli Venezia Giulia), a południe Cantele (Apulia).

vinoteca13_event

Północne Włochy – Villa Russiz

Istniejąca już od XIX wieku Villa Russiz niezwykłe walory swoich win zawdzięcza mieszance korzystnego położenia, mikroklimatowi i glebie występującej na terenie winnicy (margiel), która sprawia, że winogrona nie potrzebują dodatkowego podlewania. Co dla mnie ważne, właściciele niemal od samego początku istnienia winnicy oprócz chęci tworzenia bardzo dobrego wina w swoich działaniach koncentrują się na działalności dobroczynnej. Jako winny aperitif Villa Russiz zaserwowała Friulano 2014 Collio DOC, następnie degustowaliśmy 3 wina z rocznika 2014 – także oznaczone apelacją Collio DOC: bestseller winnicy Pinot Grigio, Pinot Bianco, Sauvignon. Na winny deser mój osobisty faworyt, czyli mocno jabłkowe i wyraziste Chardonnay Grafin de la Tour 2011. Pierwsze trzy charakteryzują się zdecydowanym smakiem o dużej kwasowości, natomiast Sauvignion jest mocno brzoskwiniowe, aksamitne. Przy okazji ciekawostka, wina z nazwą de la Tour to serie limitowane, nazywane od nazwiska pierwszych właścicieli i twórców winnicy.
pattravel_2000_vinoteca13-10

Winnica Cantele czyli wina włoskiego południa

Rodzina Cantele zrobiła w latach 50-tych ubiegłego wieku coś odwrotnego niż większość migrujących wtedy Włochów. Dla uprawy winorośli przenieśli się z bogatszej północy (rejon Venezia) – gdzie jednak trudniej było wypracować odpowiedni poziom, jakości win, na południe, do słonecznej i stabilniejszej pod względem klimatycznym Apulii. Myślą przewodnią, która nadaje kształt działalności winiarni Cantele jest tworzenie win zbalansowanych i eleganckich. W swoich winach opierają się na lokalnych szczepach (jak primitivo, negroamaro, fiano, verdeca), z jednym jednak wyjątkiem – chardonnay. Degustacja obejmowała wina apelacji IGT Salento: delikatne Telero Bianco 2016 o nucie kwaśnych jabłek, długo macerowane Telero Rosso 2015 z wyczuwalną nutą wiśni, czarnej porzeczki, śliwki i tymianku. Leżakujące 12 miesięcy w dębowych beczkach Negroamaro Teresaamara 2014 oraz świeże Primitivo 2014 z wyczuwalną nutą dzikiej róży i granatu, dobrze zbalansowane Fanoi Primitivo 2011 o nucie owoców leśnych, czarnej porzeczki i mięty. Degustację zamykało rubinowe, mocno owocowe Amativo 2013.

pattravel_2000_vinoteca13pattravel_2000_vinoteca13-5pattravel_2000_vinoteca13-11

Starcie północy z południem nie dało ostatecznego rozstrzygnięcia, dlatego z przyjemnością będę kontynuować włoskie poszukiwania. Z niecierpliwością oczekuję również na kolejne degustacje w krakowskiej Vinotece 13.

Degustowałam na zaproszenie organizatora Vinoteka 13

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

%d bloggers like this: