Przejdź do treści

10 potraw z klasycznej kuchni niemieckiej

Kuchnia niemiecka jest bardzo podobna do kuchni polskiej, szczególnie tej śląskiej i wielkopolskiej. Ze względu na wielkość państwa, kuchnia niemiecka jest bardzo zróżnicowana. W landach położonych bliżej Francji dominują dania lekkie i warzywne, natomiast dla odmiany w kuchni bawarskiej wyjątkowo tłuste i ciężkie. W przygotowanym zestawieniu przedstawiam 10 dań charakteryzujących niemiecki region stołeczny. Z zastrzeżeniem, że są to tylko dania tradycyjne, mimo tego, że doskonale zdaje sobie sprawę, iż obecnym trendem w Berlinie jest lżejsza kuchnia fusion.

10. Berliner Pfannkuchen

Berliner Pfannkuchen to niemieckie pączki, które w zasadzie wyglądają i smakują jak nasze. Może są odrobinę mniej tłuste. Najczęściej nadziewane są dżemem truskawkowym i posypane cukrem pudrem. Mała ciekawostka, słowo „pfannkuchen” w języku niemieckim oznacza zarówno pączek, jak i naleśnik, dlatego też warto zwrócić uwagę na dokładność zamówienia.

9. Eisbein

Golonka po berlińsku jest zawsze pieczona i ma zawsze chrupiąca skórkę. Podawana z zasmażaną kapustą i opiekanymi ziemniakami, rzadziej z chlebem lub grochowym puree. W Berlinie spotkacie  ją w każdej karcie restauracyjnej.

8. Kartoffelsalat

Sałatka ziemniaczana, która na świecie zwyczajowo nazywana jest sałatką niemiecką, składa się z ugotowanych ziemniaków z drobno pokrojonym ogórkiem i jajkiem. Bardzo częstym dodatkiem do tej sałatki jest również boczek lub drobno pokrojona i podsmażona kiełbasa.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Sabrina – Produkttesterin (@t3sterin)

7. Sauerbraten

Niemiecka pieczeń z marynowanego mięsa wołowego z sosem pieczeniowym. Sauerbraten jest tradycyjnie podawane z czerwoną kapustą, kluskami ziemniaczanymi, szpeclem lub gotowanymi ziemniakami.

6. Bratkartoffeln

Danie przygotowane z ugotowanych i pokrojonych na małe plasterki ziemniaków, które są następnie smażone na patelni. Podaje się je najczęściej z kwaśnym mlekiem i jajkiem sadzonym. W wersji na bogato do ziemniaków dodawana jest kiełbasa lub boczek.

5. Kartoffelsuppe

Najbardziej klasyczna niemiecka zupa to kartoflanka z warzywami, kiełbasą i boczkiem. Jak przystało na kuchnię niemiecką, ta wersja zupy ziemniaczanej jest dość tłusta.

4. Hackbraten

Niemiecki meat loaf – pieczeń z mięsa mielonego i jajka, z dodatkiem bułki i dużej ilości czosnku. Pieczona najczęściej w brytfance i podawana w plastrach, razem z typowo niemieckimi dodatkami.

3. Apfelstrudel

Najbardziej popularnym berlińskim deserem  jest pochodzący z Austrii strudel jabłkowy. Niemiecki apfelstrudel nadziewany jest dużymi kawałkami jabłek i rodzynek, przyprawiany jest cynamonem, a czasami także rumem. Podawany jest najczęściej na gorąco, z gałką lodów waniliowych i bitą śmietaną.

2. Wurst

W Berlinie kiełbasy (wurst) są dosłownie wszędzie – w restauracjach, barach, budkach, a nawet sprzedawane od ludzi noszących grille na sobie. Możecie kupić kiełbasy surowe, parzone, gotowane, grillowane. Znajdziecie kiełbasy podawane w bułce lub z chlebem, ale też wursty „ekskluzywne”, podawane jako mięsna część dań głównych (berliner taller) z kapustą i ziemniakami. W kiełbasianym niemieckim asortymencie znajdują się m.in. weisswurst (biała kiełbasa parzona), bratwurst (biała kiełbasa pieczona), bockwurst (niemiecka kiełbasa cielęca), krakauerwurst (nasza krakowska), knackwurst (serdelki), frankfurter würstchen (frankfurterki).

1. Currywurst

Szczególnym przykładem wursta jest osławione berlińskie currywurst. Najpopularniejszym berlińskim fast foodem jest grillowana wieprzowa kiełbasa lub parówka z sosem pomidorowym, posypana curry. Podawana najczęściej z bułką lub frykami (pommes). W Berlinie legendarnym miejscem z currywurstem jest Konnopke’s Imbiss, a najpopularniejszą, smaczną sieciówką Curry 36.

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.