Skip to content

Buenos Aires – Cmentarz Recoleta

pattravel_2016_ba_recoleta-5

Cementerio de la Recoleta w Buenos Aires

Recoleta w Buenos Aires uchodzi za jedną z bardziej ekskluzywnych i elitarnych dzielnic. Szerokie, pięknie brukowane i dobrze oświetlone chodniki, secesyjne wille, butiki i salony z odzieżą najbardziej znanych na świecie projektantów oraz urocze, ale bardzo drogie restauracje. Dystrykt powstał w odpowiedzi na epidemię żółtej febry, która w latach siedemdziesiątych XIX wieku opanowała San Telmo. Co bogatsi mieszkańcy w obawie przed chorobą zaczęli przenosić się do Recolety. Dzielnica znana z bogactwa, słynie też z jednego z najpiękniejszych cmentarzy na świecie. Mówi się, że jedynie tutaj elita, może utrzymać swój status po śmierci, gdyż miejsce na pochówek jest znacznie droższe niż niejedna nieruchomość położona w tej ekskluzywnej okolicy.

pattravel_2016_ba_recoleta-31

Miasto umarłych

Na ponad 50 tysiącach metrów kwadratowych nekropoli, rozlokowano blisko 5 tys. nagrobków. Są małe secesyjne kamieniczki, mauzolea, budynki stylizowane na greckie świątynie, grobowce ozdobione posągami i witrażami. Zaglądając przez szybki cmentarnych kwater, można przyuważyć ozdobne trumny, sarkofagi oraz schody prowadzące do podziemnych krypt. Na tym cmentarzu spoczywają najwybitniejsi obywatele Argentyny – politycy, ludzie kultury i sztuki, sportowcy. To tutaj można zobaczyć grób Evity Peron, czy nagrobek uwielbianej przez Latynosów, tragicznie zmarłej piosenkarki Gildy. Na cmentarzu spoczywają również Polacy. Jest grób Izabeli Walewskiej, wnuczki Marii Walewskiej i Napoleona, grobowiec rodziny Kobylańskich oraz nagrobki polskich generałów Jerzego Aleksandra Zawiszy, Jana Świerczyńskiego i Bronisława Rakowskiego.

pattravel_2016_ba_recoleta-17 pattravel_2016_ba_recoleta-19pattravel_2016_ba_recoletapattravel_2016_ba_recoleta-33 pattravel_2016_ba_recoleta-32pattravel_2016_ba_recoleta-22pattravel_2016_ba_recoleta-35 pattravel_2016_ba_recoleta-36pattravel_2016_ba_recoleta-30pattravel_2016_ba_recoleta-14-2pattravel_2016_ba_recoleta-3pattravel_2016_ba_recoleta-25pattravel_2016_ba_recoleta-2pattravel_2016_ba_recoleta-7-2

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

  • Iwona Gogulska

    Taki cmentarz, to prawie takie małe miasto 😉 Może źle to zabrzmi, sama też już trochę tych cmentarzy zwiedziłam. Niesamowite wrażenie zrobił na mnie Pere-Lachaise w Paryżu.

  • Anita Skowera

    Prawdziwe dzieła sztuki! Kurcze nie miałam pojęcia o istnieniu tego miejsca. Pominęłam je będąc w Buenos, a pewnie nieprędko tam wrócę 🙁

  • Mo Tresvodka

    Jeden z najpiękniejszych cmentarzy, jakie widziałam w życiu. Fascynująca architektura i ogrom historii. Miasto w mieście. Cudownie wygląda na Twoich zdjęciach.

%d bloggers like this: